logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyœlij kartkę


 Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-05 22:48

W warunkach odpustu 1-8 listopada jest nawiedzenie cmentarza. Jednak jeśli przyjdzie się lub przyjedzie zbyt późno (np. w drodze powrotnej z pracy), cmentarz będzie zamknięty. Czy w tej sytuacji podjazd autem pod bramę cmentarza i modlitwę w tym miejscu można potraktować jako jego nawiedzenie? Czy też jest to niewystarczające i należy postarać się jakoś fizycznie dostać na cmentarz? (u nas na cmentarzu kiedyś była dziura w płocie i dało się wejść, ale w tej chwili jest już załatana i wejście na cmentarz po zmroku obecnie jest chyba niemożliwe).

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-11-06 04:08

To może da radę na cmentarz przed pracą? A na mszę (Komunia św.) po pracy?

Wiesz, obawiam się podobnych pytań i mnożenia trudnych detali. Następne pytanie może brzmieć: starczą 3 minuty na cmentarzu czy może aż 15? Wystarczy wejść na 5 metrów czy trzeba 20? Piszę najpoważniej. Wydaje mi się, że przy najlepszych chęciach grozi to wszystko wizją Boga - wielkiego Rachmistrza.
Myślę, że dla spokoju i dla uniknięcia zbędnych dysput warto poszukać INNEGO sposobu na uzyskanie odpustu zupełnego. Nie musisz iść tą drogą: nawiedzenie cmentarza (plus reszta warunków) w obecnym okresie. Są inne drogi podpowiadane przez Kościół, całoroczne. I nie stoją im na przeszkodzie żadne płoty. Przeczytaj ten wątek, tam są rozwiązania:
(klik) (np. odpowiednio długa lektura Pisma św. plus Komunia św. itp. wszystkie warunki). I nie, nie ma lepszych (wizyta na cmentarzu) i gorszych (lektura) metod.

---------

Pytanie dzisiaj w naszym kościele:
- Cmentarz był zamknięty. Jeśli przez bramę włożę jedną nogę, to się liczy?...

moderator

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-11-06 11:23

Nie wiem, co to za cmentarz, który jest zamykany. Ale jeśli innego nie ma w okolicy, na który można by o tej godzinie się udać, to myślę, że w jednostkowej sytuacji, taki przyjazd bez uprzedniej wiedzy o tym wcześniejszym zamknięciu, a z intencją wejścia i modlitwa pod tą bramą zaliczają się. Z zastrzeżeniem, że każdy przypadek jest indywidualny, nie można generalizować i robić z tego zasady.

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-11-06 11:37

Tam gdzie byłam w Dzień Zaduszny, stanęłam przed zamkniętą cmentarną furtką, chwyciłam jej siatkę i modliłam się, resztę zostawiając Miłosierdziu Bożemu. Czuję wewnętrzny spokój. Spełniłam zadanie najlepiej jak umiałam, jak mi na to pozwalały warunki zewnętrzne, niezależne ode mnie. Bóg zdecyduje, On nie jest małostkowy, to my kombinujemy. Ja długie lata tak miałam, przestałam się miotać, gdy moje działania pozostawiłam sądowi Bożemu, a nie własnym i cudzym interpretacjom.
Natomiast mój cmentarz parafialny w te zaduszkowe dni otwarty jest całą dobę. Warto porozmawiać z zarządcą cmentarza w przyszłym roku.
Przypominam sobie, co spotkało mnie kiedyś przy okazji odpustu Porcjunkuli. Dostępuje się go w kościele parafialnym, choć nie musi to być budynek własnego kościoła parafialnego.
Byłam wtedy na wieczornej mszy św. w kaplicy zakonnej i ksiądz kapelan po modlitwie powiedział, że aby dopełnić warunków odpustu, mamy iść pod drzwi pobliskiego kościoła parafialnego. Wprawdzie był on już zamknięty, ale mamy dotknąć jego drzwi i ofiarować się Bogu.

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Ania (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-11-06 19:20

Za dużo kombinujesz. Pierwsze co pomyślałam czytając tytuł - co za problem pojechać pod cmentarny płot. Myślisz, że przekroczenie furtki ma znaczenie? Kilka centymetrów... Kiedyś na Mszy, której byłam powiedział, że możemy uznać, że nawiedziliśmy cmentarz, bo pod posadzką kościoła są groby :D Może przed pracą mógłbyś nawiedzić taki kościół? Czasem też są groby przy kościołach. U mnie w parafii przy kościele jest pochowany ksiądz proboszcz, budowniczy kościoła. Poza tym jest wiele byłych cmentarzy, które nie są ogrodzone, a jeszcze pozostały resztki grobów. Może jest jakiś w Twojej okolicy?

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-06 22:01

Mówi się, że Bóg nie jest rachmistrzem rozliczającym po aptekarsku. Owszem, ale warunki odpustów to sprawa określona nie przez Boga, a przez ludzi. Podobnie, jak np. sprawa nakazanych postów. Nie jest tak, że każdy to może interpretować na własną rękę (a raczej według własnego sumienia). Bóg dał biskupom na czele z papieżem możliwość ustalania pewnych rzeczy, które będą wiążące również dla spraw niebieskich. I myślę, że tu trzeba wypełnić konkretny przepis, nie zastępując go czym innym według własnego uznania. W naszym przypadku jednym z warunków jest nawiedzenie cmentarza. Czy jeśli jedna osoba uzna, że modlitwa pod bramą zamkniętego cmentarza bez wysiadania z auta będzie wystarczająca dla uznania tego za zawiedzenie, inna uzna, że dotknie bramy cmentarza, a jeszcze inna - że nawiedzi zamknięty cmentarz myślami będąc w tym czasie w domu albo w kościele to każda z tych osób spełniając wszystkie pozostałe warunki uzyska odpust? Jak dla mnie - myślę, że wystarczy podjechać autem pod cmentarz i pomodlić się bez wysiadania. Myślę też, że nawiedzenie cmentarza w myślach lub w wyobraźni będzie niewystarczające i taka osoba odpustu nie uzyska, choćby we własnej ocenie wypełniła warunek nawiedzenia. Jednak nie wiem, jak sytuacja wygląda obiektywnie. Stąd moje pytanie. Czy ktoś się orientuje, jak nawiedzenie cmentarza jest rozumiane w świetle przepisów o odpuście?

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Ania (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-11-07 13:22

Ja myślę trochę inaczej, bo jednak jakiś trud osoba podjęła i udała się pod bramę cmentarza. Co innego nawiedzenie cmentarza w myślach siedząc na kanapie z czipsami, bo nie chce mi się ruszyć i iść na cmentarz, więc nawiedzę sobie w myślach. Jeśli jedziesz gdzieś, gdzie kościoła nie ma i nie pójdziesz na mszę w niedzielę na Mszę, nie ma grzechu ciężkiego. Myślę, że trzeba być trochę elastycznym. W końcu nie masz możliwości wejścia na teren cmentarza.

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-11-07 19:21

Tomaszu, a nie wydaje Ci się, że gubisz w tym wszystkim Boga? Że trochę jakby nie pozwalasz Mu działać zasłaniając się "warunkami"? Skupiając się za bardzo na nich? Albo w ogóle tylko na nich? Nie wydaje Ci się, że On jest większy od tych wszystkich przepisów, warunków? Że jest ponad nimi? I nawet jeśli nie wszystko będzie dokładnie wypełnione, to i tak może takiego odpustu udzielić? Bo przecież ostatecznie to On o tym decyduje. Bóg, nie ludzie. Warunki odpustu są określone przez ludzi. Ale samego odpustu udziela Bóg. To On decyduje czy ktoś go otrzyma czy nie. Potrafisz zdać się na Niego i ostateczną decyzję zostawić Jemu? Ze swojej strony starając się wypełnić te warunki, ale nie skupiając się wyłącznie na nich. Bo warunki warunkami, ale Jego miłość i miłosierdzie jest ponad tym wszystkim. Spróbuj zostawić, odsunąć trochę te wszystkie "warunki", przepisy - nie tylko te związane z odpustami - i spójrz na Boga. Spróbuj Go dostrzec w tym wszystkim. W ogóle w swoim życiu. Jego postaw na pierwszym miejscu, a nie warunki i przepisy. Bo On jest ponad nimi.

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-11-07 21:09

Myślę, że pytanie Tomasza: "Czy ktoś się orientuje, jak nawiedzenie cmentarza jest rozumiane w świetle przepisów o odpuście?" jest racjonalne. Ja odpowiedzi profesjonalnej nie znam i chętnie bym poznała.
My się tu dzielimy intuicjami i przeczuciami, obrazem Boga itd., w porządku, ale Tomasz pyta - słusznie - o wykładnię prawa. To nie jest bez znaczenia, bo pewne łaski są za pośrednictwem Kościoła. Nie na darmo mówi się tu o skarbcu Kościoła. I nie byłoby dobre zachwianie równowagi w stylu; łamię zasady, ale przecież Pan Bóg jest dobry i jest ponad. Dalej możemy być może dojść do: nie dostałam rozgrzeszenia, ale czy to ważne, takie rygory, przecież Pan Bóg jest dobry.

Konkluzja:
Zatem nie poprzestawajmy tylko na literze prawa, ale dobrze jest ją jednak znać, żeby przez niewiedzę nie naciągać.
Nie bawmy się w parodię typu wspomniana wyżej jedna noga przełożona przez dziurę w płocie, ale też nie zakładajmy stuprocentowo: skoro dotknęłam od zewnątrz bramy, to na pewno otrzymałam odpust zupełny.
Pan Bóg widzi nasze starania i to On rozporządza tym wszystkim. My tego nie widzimy. Mogę ufać, że uzyskuję jakieś łaski, które chcę ofiarować za osobę zmarłą, ale na jaką miarę - nie wiem. Nie widać. Nie sprawdzę. Godzę się na to. To Bóg decyduje, co nie oznacza, że ustanowione przez Kościół "zasady gry" należy porzucić, wszystko z góry zasłaniając miłosierdziem.

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-07 22:49

Oprócz nawiedzenia cmentarza są jeszcze inne sposoby aby uzyskać odpust zupełny: (klik).

Kościół podaje dzieła odpustowe, które umożliwiają nam zyskanie odpustu zupełnego każdego dnia:

1. Czytanie i rozważanie przynajmniej przez pół godziny dowolnego fragmentu Pisma św.
2. Odmówienie jednej części (pięć dziesiątków) Różańca św., wspólnie z kimś w dowolnym miejscu.
Jeżeli odmawiam tę modlitwę różańcową sam to dla zyskania odpustu zupełnego muszę go odmówić przed Najświętszym Sakramentem, tzn. w kościele, kaplicy gdzie znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.
3. Na terytorirum Polski: Odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem.
- Warunkiem tutaj jest tak jak przy modlitwie różańcowej odmawianej samemu, obecność Najświętszego Sakramentu w tabernakulum w kościele lub kaplicy.
- Najświętszy Sakrament nie musi być wystawiony, wystarczy sama obecność w tabernakulum.
4. Adoracja Najświętszego Sakramentu przynajmniej przez pół godziny w kościele lub kaplicy.
5. Odprawienie Drogi Krzyżowej w kościele, kaplicy lub na kalwarii, także przy stacjach drogi krzyżowej erygowanej, poświęconej.
- Dla zyskania odpustu można tutaj samemu przejść przez wszystkie stacje.
- Dla osoby chorej przykutej do łóżka – dziełem odpustowym może być tutaj rozważanie przynajmniej przez pół godziny Męki Pańskiej.

Odpust zupełny i cząstkowy – warunki uzyskania
https://misjonarzesopot.pl/wiara/odpust-zupelny-warunki-uzyskania/

 Re: Po pracy cmentarz zamknięty.
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-08 00:13

Jeśli będąc na terenie Polski, w każdą niedzielę, w kościele, przed albo po Mszy Świętej odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego i spełnimy pozostałe warunki to uzyskamy 52 odpusty w roku. To wystarczy aby zadbać o siebie i pomóc wielu zmarłym.
Jeśli ktoś chce pójść prosto do Nieba to powinien z tej możliwości regularnie korzystać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: