logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyœlij kartkę


 Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: nowy (---.150.196.234.w2s.net.pl)
Data:   2022-11-03 11:10

Moje pytania dotyczą piątków poza okresem Wielkiego Postu, w które nie przypadają żadne uroczystości (będę je nazywał "zwykłymi piątkami"). Pytania są związane z interpretacją czwartego przykazania kościelnego dokonaną przez Komisję Episkopatu Polski, którą zamieszczam poniżej.

Czy dobrze rozumiem, że w zwykłe piątki nie można uczestniczyć w zabawach tanecznych ponieważ pokutny charakter piątku to wyklucza? Czy uczestnictwo w zabawie tanecznej w zwykły piątek jest grzechem ciężkim?

CZWARTE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:
„Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
- Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia (zob. KPK 1251-1252).

- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

- Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty.

- Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

- Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę.

Źródło:
Uchwała KEP w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego z dnia 13 marca 2014 r.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/ivprzykazanie_13032004.html

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-11-23 14:39

Każdy piątek jest dniem o charakterze pokutnym w tym sensie, że katolicy nie organizują/biorą udziału w zabawach i nie jedzą mięsa.

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-11-23 18:31

Myślę, że przestaniesz mieć takie problemy, kiedy w centrum Twojego życia będzie Bóg, nie przykazania.
Zastanów się: dlaczego dla chrześcijanina piątek jest dniem pokutnym? Co się wtedy stało? I czy w związku z tym wypada w ten dzień świętować, czyli np. uczestniczyć w zabawie?

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: Ζ (---.austin.res.rr.com)
Data:   2022-11-24 02:55

"Czy dobrze rozumiem, że w zwykłe piątki nie można uczestniczyć w zabawach tanecznych ponieważ pokutny charakter piątku to wyklucza?"

Źle rozumiesz. Od strony prawnej obecnie nie obowiązuje powstrzymywanie się od uczestnictwa w zabawach w zwykłe piątki. Taki wymóg istniał w Polsce przez pewien czas, przed nowelizacją z 2014 r. Czwarte przykazanie kościelne brzmiało wtedy tak: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach".

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-24 08:50

@ Estera
Jeśli dobrze rozumiem Twoją odpowiedź to dla Ciebie jest oczywistym, że pokutny charakter piątku wyklucza imprezowanie w ten dzień.
Jestem ciekawy skąd się o tym dowiedziałaś? Czy możesz polecić jakiś kazanie, rekolekcje, książkę itp. gdzie ten problem jest poruszany?
Czy robiąc rachunek sumienia "sprawdzasz" czy nie byłaś w piątek na imprezie tanecznej?

Szczerze mówiąc to wiele razy byłem na imprezie w zwykły piątek i nigdy się z tego nie wyspowiadałem (zarówno przed jak i po 2014 roku) ponieważ nie miałem pojęcia, że 4 przykazanie kościelne tego zabrania. Dopiero kiedy zacząłem zastanawiać się nad obowiązującymi katolików przykazaniami i czytać KKK dotarłem do tej informacji.

@ Z
Zgadzam się, że poprzednia wersja 4 przykazania była bardziej zrozumiała. Jednak do obowiązującej obecnie wersji 4 przykazania jest interpretacja KEP, która mówi:
"- Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę."

Co upoważnia mnie do zignorowania tej interpretacji dokonanej przez KEP?
Przychodzi mi do głowy rzymska zasada, która mówi: Dura lex, sed lex (łac. Twarde prawo, ale prawo).

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-11-24 12:50

To są imprezy z wyboru, typu dyskoteka, czy np. praca wodzireja/animatora/instruktora/członka zespołu muzycznego, albo udział w kursie tańca?
Jeśli to drugie, to w przypadku braku innego terminu lub z racji zobowiązań zaworowych, nie postrzegałabym tego jako przewinę.
Tym niemniej przy wyborach, kierować się sumieniem i sercem (do Boga).

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-11-24 15:17

@nowy: Ty nie odpowiedziałeś na moje pytania. Dlaczego ja mam odpowiadać na Twoje?

 Re: Czy w piątki można chodzić na zabawy taneczne?
Autor: Ζ (---.austin.res.rr.com)
Data:   2022-11-24 18:57

"@ Z
Zgadzam się, że poprzednia wersja 4 przykazania była bardziej zrozumiała."

Dla mnie zrozumiałe są obie. Wcześniej zakaz zabaw obejmował wszystkie okresy pokuty, czyli zwykłe piątki też. Obecnie ten zakaz dotyczy tylko okresu Wielkiego Postu. A interpretacja przykazania przypomina, że pokutny charakter zwykłych piątków nie został bynajmniej zniesiony. Jest zachętą, by podejmować w te dni oprócz nakazanych czynów pokutnych (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) również inne, dobrowolne, które nie są ściśle zdefiniowane.

"Co upoważnia mnie do zignorowania tej interpretacji dokonanej przez KEP?"

Hmm... Do rezygnacji z zabaw w zwykłe piątki masz nadal prawo. Chcesz tak pokutować, to pokutuj. Ale byłabym ostrożna w upoważnianiu siebie do ignorowania uchwał KEP. To już trąci pychą. A ona z pewnością nie jest owocem prawdziwej pokuty.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: