logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyœlij kartkę


 Gdzie liturgia greckokatolicka w języku polskim?
Autor: Ler (---.pronet-serwis.pl)
Data:   2022-08-20 18:23

Czy w Polsce są odprawiane liturgie greckokatolickie (Boska Liturgia) w języku polskim? A jak tak, to w jakich parafiach? Dziękuję z góry za odpowiedzi

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Dina (---.147.64.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-20 21:56

Jestem greckokatoliczką i nie słyszałam ani nie widziałam, żeby liturgia była odprawiana po polsku. Jedynie w przypadku ślubu z osobą rzymskokatolicką w Cerkwi jest częściowo po polsku. Natomiast mówiąc po polski rozumie się bardzo dużo z ukrainskiego. Nigdy się nie uczyłam tego języka, tylko się tak wychowałam i rozumiem na spokojnie 70-80%. Proszę pamiętać, ze to nie jest typowy ukraiński tylko mieszanina z polskim zwłaszcza jeśli chodzi o kazania. One są bardziej po polsku niż ukraińsku. Nie używa się wielu slow z ukraińskiego tylko często zastępuje polskim.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-08-20 23:18

Boska Liturgia co do zasady jest sprawowana w języku staro-cerkiewnosłowiańskim. Można jednak znaleźć w internecie tłumaczenie wezwań i odpowiedzi na język polski.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Dina (---.147.64.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-21 02:09

Nie jest to język staro cerkiewno słowiański a ukraiński i proszę nie wprowadzać w błąd. Nie jest to prawda i to akurat wiem na 100%. Tak było kiedyś faktycznie. Ćwierć wieku mi mija i od urodzenia jestem greckokatoliczką - liturgia jest po ukraińsku. Starocerkiewny ma inną wymowę, inny alfabet. Moja mama zna oba języki i potwierdza. Na stronie każdej parafii jest napisane, ze jest to ukraiński. Obecnie wszystkie parafie mają liturgię po ukraińsku. W przeszłości zdarzały się w 1-2 parafiach na cała Polskę wybrane msze w języku starocerkiewnym. Czy dalej tak jest to nie wiem.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2022-08-21 15:21

Może to niepotrzebne co piszę, ale poprawnie jest msza greckokatolicka, ale grekokatoliczka, grekokatolik. Tak jak grecki i Grek. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/grekokatolicki;8011.html

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Andrij (37.220.36.---)
Data:   2022-08-22 12:31

Jest wiele Kościołów greckokatolickich (czyli Kościołów stosujących ryt bizantyjski i będących w pełnej łączności z Rzymem); największy z nich to Ukraiński Kościół Greckokatolicki, na którego to nabożeństwa można trafić w Polsce.

W Ukraińskim Kościele Greckokatolickim oficjalnymi językami liturgicznymi (tzn. takimi, dla których istnieją zatiwerdzone na stałe księgi liturgiczne) są: cerkiewnosłowiański, ukraiński i angielski.

Cerkiewnosłowiański używany jest dzisiaj rzadko - w niektórych klasztorach, w cerkwiach parafialnych na Łemkowszczyźnie i w seminariach duchownych.

Ukraiński używany jest w prawie wszystkich cerkwiach tego Kościoła, w Polsce też.

Po angielsku odprawia się (czasem na przemian z ukraińskim) w Ameryce Północnej i w Australii.

Pierwsza księga liturgiczna greckokatolicka w języku polskim zostałą wydana niedawno, ale tylko "ad experimentum". Poza tym język polski używany bywa w czytaniach i w obrzędach zawarcia małżeństwa, gdy druga strona jest Polakiem/Polką i gdy wielu z uczestników nabożeństwa to Polacy.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Pielgrzym (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-01 22:26

@OP- Ler
W Polsce nie ma liturgij greckokatolickich. Można je zastać jedynie u prawosławnych. Swego czasu była taka przy ul. Domaniewskiej w Warszawie, ale dzielne zastępu patriotów ukraińskich w tym tych spoza Warszawy szybko spacyfikowali to dzieło

@Mateusz
Obecnie Boska Liturgia jest odprawiana głównie po ukraińsku na terenie Polski i Ukrainy. W Ukrainie po słowiańsku głównie odprawiają studyci i Bractwo Kapłańskie św. Jozafata Kuncewicza, z czego lider tej drugiej jest ekskomunikowany a samo bractwo ma powiązania z lefebrystami, więc śliska sprawa. W Polsce co bardziej świadome narodowo łemkowskie rodziny trzymają się poparcia dla cerkiewnosłowiańskiego. W parafiach ukraińskich to zanikło niemalże do zera.

@Andrij
Angielski nie jest językiem oficjalnym Cerkwi. Przynajmniej na stronach centralnych nie znalazłem nic na ten temat, a na terenie metropolii jedynie Pryncypy Liturhijnoho Żyttia uznają za język oficjalny cerkiewnosłowiański, a ukraiński jedynie za równoprawny.
Zgodzę się natomiast, że na Zachodzie często stosuje się liturgie po angielsku, "ale tylko ad experimentum"- to nic nie znaczy. Problemem realnym jest cenzurowanie odprawiania z tego (i tak kiepskiej jakości) przekładu :)

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-10-01 23:02

"W Polsce nie ma liturgij greckokatolickich."
Nie zgadzam sie z informacjami Pielgrzyma. W Polsce są liturgie greckokatolickie. Na przykład w Poznaniu. Są też parafie.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Paweł (---.play-internet.pl)
Data:   2023-01-26 14:21

Od stycznia 2023 są co miesiąc u oo. Zmartwychwstańców w Krakowie, trzeba śledzić informacje w mediach społecznościowych

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Pielgrzym (---.acn.waw.pl)
Data:   2023-06-25 01:55

@Hanna
Użyłem zbytniego skrótu myślowego przez bałagan w głowie. Miałem na myśli, że nie ma w języku polskim.
W międzyczasie pojawiły się te w Krakowie o których wspomniał wyżej Paweł, ale z ich regularnością też jest różnie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: