logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyœlij kartkę


 Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-01 02:14

Dzień dobry,
Zgłaszam się z prośbą o pomoc. Niedawno zaręczyłam się z moim chłopakiem, bardzo go kocham i chciałabym spędzić z nim całe życie. Jest jednak parę kwestii które spędzają mi sen z powiek. Chodzi o ważność zawarcia sakramentu, a nawet o jego, że tak to nazwę grzeszność. Chodzi bowiem o dwie kwestie, obydwie zdrowotne. Ja cierpię na zaburzenia lekowe i depresję (stwierdzone przez psychiatrę), niestety przeczytałam, że osoby cierpiące na takie przypadłości nie mogą zawrzeć ważnego związku małżeńskiego. Ciężko mi się z tym zgodzić gdyż rozumiem i chcę wypełniać powinności małżeńskie, oraz jestem do tego zdolna. Nawet w najgorszych momentach mojej choroby farmakoterapia i psychoterapia przynosiły szybkie skutki, funkcjonowałam normalnie. W tym momencie nie zażywam leków, zmagam się z myślami powodującymi lęki, ale jestem w stanie z tym funkcjonować i cieszyć się życiem. Moja choroba nie zagrażałaby małżeństwu, szczególnie, że mój narzeczony o niej wie, wspiera mnie, a ja mu ufam i dzielę się z nim wszystkimi moimi obawami.
Drugim problemem jest genetyczna choroba mojego narzeczonego. Przeczytałam w jednym komentarzu na internecie, że wg Kościoła katolickiego dążenie do małżeństwa i płodzenie dzieci gdy jest się obarczonym chorobą przekazywaną genetycznie jest grzechem. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzonych źródeł, jest tylko jeden komentarz w internecie i szczerze mówiąc pierwszy raz o czymś takim słyszę.
Chcę więc zapytać czy w takiej sytuacji mogę zawrzeć z moim ukochanym ważny związek małżeński i mieć dzieci, czy w naszym przypadku jest to niemożliwe?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-01 09:25

Joanno, udajcie się z narzeczonym do Kurii Biskupiej. Zdaj się na kompetencje prawnika kanonisty. Zbyt ważna sprawa, żeby opierać się na opiniach "mnie się wydaje".

Wykazujesz wielką dojrzałość. Życzę wam pomyślnej opinii i radości życia rodzinnego.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-11-01 20:53

Ostatnio w telewizji był program o problemie jaki mają z zawarciem małżeństwa cywilnego kobieta niepełnosprawna fizycznie i mężczyzna z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Musieli przejść badania psychologiczne. Biegli stwierdzili że nie nadają się do zawarcia małżeństwa. Prosili o pomoc prawników. Sprawa będzie dokładnie badana.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-11-02 11:32

Małżeństwo może być ważnie zawarte lub nie, ale nie ma w sobie z natury grzeszności. To przecież sakrament. Grzechy mogą popełniać ludzie. Ty nie wydaje mi się, żebyś grzech planowała. Konieczna jest zdolność do wypełniania obowiązków małżeńskich, w tym współżycia. Nie ma wymagania bycia zupełnie zdrowym.
Macieju, tu żadna z osób nie ma upośledzenia.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Estera (---.147.35.235.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-11-02 15:07

Otwartość na życie w małżeństwie nie musi oznaczać spłodzenia i rodzenia dzieci. Można zostać rodziną dla dzieci, które urodziły się innym rodzicom.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-03 12:06

Obawiam się, że - mimo wszystko przypadkowe odpowiedzi w internecie (z całym szacunkiem dla tych co wkładają w to wiele wysiłku), w dodatku przy skąpej liczbie informacji wejściowych, nie załatwią autorytatywnie Twojego problemu.
Zwróć się do tych, którzy są powołani do udzielenia w tej sprawie odpowiedzi.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Kitka. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-11-04 05:25

Szczęść Boże.

Chyba depresje to mają źródło w tym że albo my nikogo nie kochaliśmy albo nas nikt nie kochał. Jeśli twój mężczyzna/mąż będzie Cię darzył Miłością i dobrocią to na pewno nie będzie to Życie w depresji.

 Re: Czy mogę zawrzeć sakrament małżeństwa?
Autor: Ma (212.182.34.---)
Data:   2019-11-22 19:27

Zapytaj dokładnie kilku kapłanów, najważniejsze to chyba bycie otwartym na nowe życie w małżeństwie, jeśli nie własne dzieci to np. adopcja. Pamiętaj że istnieje też Nowenna Pompejańska która działa cuda, nie ma dla Maryi rzeczy niemożliwej. Nie trać nadziei Joasiu i życzę Wam wspaniałej przyszłości

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: