logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyœlij kartkę


 Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: Pytanie (---.184.239.231.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-06 00:45

Na wyrok śmierci wydany przez starszyznę żydowską na Pana Jezusa musiał wyrazić zgodę Piłat, namiestnik rzymski, bo tak stanowiło prawo rzymskie.

Dlaczego zatem Herod ściął głowę Jana Chrzciciela bez zgody Rzymian? Czyżby Herod był jednocześnie wysokim urzędnikiem rzymskim upoważnionym przez Rzymian do wydawania wyroków śmierci?

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-11-06 12:53

Piłat nie potrzebował zgody Rzymian, bo miał prawo do wydawania wyroków śmierci, a Sanhedryn, pod okupacją rzymską, tego prawa nie miał. Poza tym i tak by go nie skazali na śmierć, bo proces wymagał jednomyślności świadków, a tego tam nie było.

Jeśli chodzi o Jana Chrzciciela to nie mam pojęcia dlaczego Herod wydał wyrok śmierci i został on wykonany.

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-11-06 14:47

"Jeśli chodzi o Jana Chrzciciela to nie mam pojęcia dlaczego Herod wydał wyrok śmierci i został on wykonany".

Poczytaj Mk 6, 17-29. Córka Herodiady, za namową matki, doprowadziła do wydania wyroku śmierci na Jana Chrzciciela.

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-11-06 16:06

"Córka Herodiady, za namową matki, doprowadziła do wydania wyroku śmierci na Jana Chrzciciela."

Ja to wiem. Tylko w ówczesnej Palestynie były dwa systemy prawne: religijny (żydowski) i świecki (rzymski). One się jakoś podzieliły kompetencjami i w wyniku tego sąd religijny nie miał prawa skazywać na karę śmierci (dlatego min. Jezusa skazał na śmierć Piłat, a nie sąd religijny). Więc pytanie dlaczego Jan Chrzciciel został skazany na śmierć przez Heroda, skoro on nie miał prawa skazywać nikogo na śmierć. Być może Herodowi wolno było, ale nie wolno było sądowi religijnemu. Niestety ja tego nie wiem. Może ktoś inny jest lepiej obeznany w temacie i napisze.

Wracając do Jezusa, On najpierw był sądzony przez sąd religijny, ale wymagane były jednakowe zeznania świadków, a jak wiemy z Biblii każdy ze świadków opowiadał co innego, więc ten sąd, mimo wszystko okazał się uczciwy i nie skazał Go. Faryzeusze udali się więc do Piłata i przed nim został oskarżony o bluźnierstwo. Jednak w prawie świeckim/rzymskim nie istniało pojęcie bluźnierstwa. W końcu został oskarżony o podżeganie do buntu przeciwko okupantom (tj. Rzymianom), a także Piłat został zaszantażowany (wcześniej sąd religijny pozbył się Heroda Archelaosa, który przed Piłatem rządził w Judei) i dopiero wtedy Jezus został skazany. Piłat to był niski szczeblem urzędnik rzymski, którego imienia nie znamy (Piłat to nazwisko, a Poncjusz lub Poncki to kraina, z której się wywodził), więc nie chciał podzielić losu Heroda Archelaosa i skazał Jezusa na śmierć. Tak więc sąd wykazał naprawdę dużo inwencji, żeby Jezusa skazać i nie było to łatwe. A jak wiemy, po drodze Piłat jeszcze odesłał Jezusa do Heroda Antypasa, którego poddanym był Jezus (Herod Antypas rządził w Galilei).

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: Tomasz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-11-06 16:37

Nie wiem, czy Jan Chrzciciel został ścięty zgodnie z rzymskim prawem. O ile się orientuję, śmierć przez ścięcie była zarezerwowana dla obywateli rzymskich (np. św. Paweł). Z drugiej strony inny Herod urządził rzeź niewiniątek, która chyba też nie była wyrokiem śmierci zatwierdzonym przez Rzym.

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-06 18:14

Herod, jako król - tetrarcha (urząd rzymski) miał prawo skazywać Żydów. Temu zresztą dał wyraz Piłat:
Łk 23:6-7 "Gdy Piłat to usłyszał, zapytał, czy człowiek ten jest Galilejczykiem. A gdy się upewnił, że jest spod władzy Heroda, odesłał Go do Heroda, który w tych dniach również przebywał w Jerozolimie."
Herod mógł skazać Jezusa, ale odesłał Go z powrotem do Heroda z powodów towarzysko-politycznych:
Łk 23,11-12 "Wówczas wzgardził Nim Herod wraz ze swoją strażą; na pośmiewisko kazał Go ubrać w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata. W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Przedtem bowiem byli z sobą w nieprzyjaźni."

Sanhedryn i Herod to nie to samo - ich stosunki były ambiwalentne.

Poprzednik Heroda z czasów procesu Jezusa - Herod Wielki (ten od niewiniątek) - wsławił się wieloma wyrokami śmierci nie odwołując się do prokuratora Rzymu. Miriam, jego żona, z podszeptu Salome, została przez Heroda skazana na śmierć. Potem strasznie za nią tęsknił. Kazał służbie zwracać się do zamordowanej po imieniu, tak jakby była żywa. To jednak nie przeszkodziło mu zamordować matkę Miriam i kilku jej krewnych...
Potem Saloma zasugerowała mu, że synowie Miriam czyhają na jego życie. Rozpoczęło się śledztwo, w którym na torturach kolejne osoby wyznawały wszystko, co im kazali śledczy. Zastraszeni sędziowie skazali synów, według woli Heroda. W 7 roku przed Chrystusem, obaj zostali uduszeni.
Przy okazji, w Jerychu zamordowano z rozkazu Heroda 300 (słownie: trzystu!) urzędników. Ginęli dworzanie, krewni króla. Jego inny syn został uwięziony (Herod zabił go potem tuż przed swoją śmiercią).
Inne zdarzenie: Herod, który kolaborował z Rzymem, umieścił na świątyni herby cesarskie (co było wielką profanacją). Młodzi gorliwi Żydzi zniszczyli te herby.
Skazał ich na spalenie żywcem. Po licznych prośbach ludu "ułaskawił" skazanych - kazał... ściąć ich mieczem.

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-11-06 19:14

No właśnie tej wiedzy mi zabrakło. Wiedziałam, że Sanhedryn nie mógł skazywać na śmierć, a w każdym razie nie mógł wykonywać wyroków, a co do króla nigdy się nad tym nie zastanawiałam.

 Re: Dlaczego Herod wykonał wyrok bez zgody Rzymian?
Autor: Estera (---.205.136.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-11-08 13:33

Moim zdaniem trudno tę sytuację nazwać wyrokiem, bo żaden sąd się nie odbył. Ot, zachcianka złej kobiety, która wykorzystała własne dziecko. I król, któremu dziewczyna zawróciła w głowie tańcem. Swoją drogą kobiety wtedy na ucztach nie bywały, a tancerka była zrównywana z prostytutką w prawie rzymskim. Zatem matka, mająca status królowej, zrobiła z własnej córki, księżniczki, kogoś w rodzaju prostytutki. Dziewczyna musiała być bardzo młoda, pewnie miała maksymalnie 12-14 lat, skoro jeszcze nie miała męża. A król wolał pozbawić kogoś życia (bo mógł - kto królowi zabroni) niż wycofać słowo, którego nie powinien był w tej sytuacji w ogóle dawać, zwłaszcza komuś, kogo tam nie powinno być, a jeśli już była - to król w ogóle nie powinien z nią rozmawiać. Sytuacja jak widać była wielopoziomowa, może miała na celu też pokazanie charakteru Heroda i wyjaśnienie, dlaczego Herod tak a nie inaczej postąpił z sądzonym Jezusem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: