logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyœlij kartkę


 Strach przed czyśćcem.
Autor: Basia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-10-30 21:10

Panicznie boję się czyśćca. Bardzo kocham Boga i bardzo chcę z Nim być, nie chcę tam trafiać. Staram się żyć się jak najpobożniej potrafię, modlę się, często rozmyślam, piszę wiersze dla Boga, walczę z grzechem i swoimi słabościami, śpiewam dla Boga, wszystko mu oddaję, bardzo żałuję za swoje grzechy. Wciąż staram się stawać coraz lepsza, kochać coraz bardziej, mniej grzeszyć, być pokorniejsza i posłuszniejsza. Wszędzie widzę Boga i Jego święte dzieła. Widzę jak wiele łask mi ofiarował, jak wiele dla mnie Zrobił. Dziękuję Mu za wszelkie cierpienia i proszę o nie. Nie rozumiem czemu Bóg miałby chcieć wysyłać kogoś do czyśćca kto bardzo żałuję i bardzo Go kocha. Rozumiem piekło, dla tych którzy nie chcą Bożego miłosierdzia, są zatwardziali, nie odczuwają skruchy. Nie chcę być pyszna, nie uważam że jestem wyjątkowa, ale nie potrafię zrozumieć dlaczego Bóg chciałby wysłać tam kogoś kto szczerze Go kocha i Pragnie z nim być.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-30 23:14

Skąd to przekonanie, że pójdziesz do czyśca?

"dlaczego Bóg chciałby wysłać tam kogoś kto szczerze Go kocha i Pragnie z nim być"

Skąd masz takie info?

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-31 00:03

Bóg do czyśćca nie "wysyła".
Czyściec to bardzo prosta sprawa: żyjąc na Ziemi, nawet jeśli jesteśmy dobrymi ludźmi, nie jesteśmy doskonali.
Aby być "w Niebie" (tak nazywamy pełną komunię z Bogiem), aby z Nim przebywać, musimy być doskonali (inaczej po prostu nie bylibyśmy w stanie znieść Jego Świętości). Zatem musi być proces, który nas udoskonala.
A każda zmiana na lepsze wiąże się z cierpieniem (czego doświadczamy nawet tu na Ziemi, kiedy próbujemy się zmienić na lepsze, pozbyć naszych wad czy np. wyjść z nałogu).

Między innymi dlatego staramy się doskonalić (upodabniać do Boga) już tu. Im będziemy doskonalsi, tym mniejsza zmiana będzie potrzebna by "wytrzymać" świętość Boga, a więc i mniej dolegliwy będzie Czyściec.
Jeśli temat Cię interesuje, zapraszam do szerszego omówienia tu: (klik).
Dla lepszego zrozumienia, dobrze jest wcześniej przeczytać tekst, który mówi o tym, czym jest piekło i Niebo: (klik).
Aha: tu na Ziemi możemy bardzo sobie pomóc, korzystając z odpustów (klik).

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-31 09:04

Moim zdaniem najlepszym lekarstwem na strach przed czyśćcem jest przygotowanie i realizacja planu jak pójść prosto do nieba. Aby pójść prosto do nieba trzeba sobie uzbierać dużo skarbów w Niebie.
Nasz plan może się składać z takich elementów jak:
- podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej staram się być w stanie łaski uświęcającej (najlepiej poprzez przestrzeganie przykazań, a kiedy się nie uda to idę do spowiedzi) i przyjąć Komunię Świętą,
- dodatkowa Msza Święta z jakąś określoną częstotliwością,
- adoracja (jeśli jest w pobliskim kościele),
- odmawianie różańca z określoną częstotliwością,
- staranie się o odpust zupełny kiedy jest taka możliwość (klik),
- warto również słuchać tego co w ciągu roku liturgicznego podpowiadają nam kapłani.
Plan powinien być realistyczny i tak dobrany do naszej sytuacji, aby nie zaniedbywać obowiązków domowych oraz zawodowych.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Katolik (---.as13285.net)
Data:   2022-10-31 09:36

Zacznij odmawiac 7 Ojcze Nasz, 7 Zdrowas Maryjo plus tajemnice, sa w internecie. Jest obietnica ze nie pojdzie sie do czysca.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-10-31 12:39

Piszesz, że nie chcesz być pyszna, ale czytając Twoją wyliczankę nie mogę się oprzeć porównaniu z faryzeuszem z przypowieści o faryzeuszu i celniku (Łk 18, 9-14). Mam też wrażenie, że mimo, iż twierdzisz, że kochasz Boga, to w centrum Twego życia nie jest On, tylko Ty i Twoje sposoby na kochanie Go.
Jezus powiedział: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (Mt 16, 24). Czyli zrezygnuj ze swojej wizji miłości na rzecz Jego wizji. Ty piszesz, że robisz wszystko dla Boga, ale czy Go słuchasz, pytasz, czy On tego chce, jaki jest Jego plan dla Ciebie? Kiedy posłuchasz, to może się okazać, że On np. nie chce, żebyś pisała Mu wiersze, tylko zrobiła zakupy sąsiadce. W ogóle coś mało w Twoim poście odniesienia do miłości bliźniego.

Czyściec to nie kara, to dojrzewanie do prawdziwej miłości. Nie tej według naszego myślenia, ale tej, jak Bóg tę miłość widzi i zaplanował. A to może być wizja totalnie różna od naszej.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-10-31 17:59

Kilka punktów do niezobowiązującego (jak zawsze) przeczytania:

1. Już na ziemi można i trzeba zdobywać odpusty. Oczywiście teraz, w mającym się zaraz rozpocząć listopadzie myślimy głównie o ofiarowywaniu ich za zmarłych, ale czy nam samym też się one nie przydadzą?

WYKAZ ODPUSTÓW ZUPEŁNYCH
(zatwierdzony dekretem papieża Pawła VI z dnia 29.06.1968 r.)

ODPUSTY ZUPEŁNE, które można uzyskać każdego dnia:
Za. odprawienie adoracji Najświętszego Sakramentu przez pół godziny. Natomiast za samo tylko nawiedzenie Najświętszego Sakramentu odpust cząstkowy.
Za pobożne czytanie Pisma św. przez pół godziny z należnym szacunkiem dla Słowa Bożego i traktowanie tej czynności jako czytanie duchowe. Za każdorazowe czytanie Pisma Św. pod tymi samymi warunkami, ale przez krótszy czas - odpust cząstkowy.
Za odprawienie Drogi Krzyżowej. Warunki:
trzeba odprawiać to ćwiczenie w miejscu, gdzie jest prawnie założona Droga Krzyżowa (w kościele, na placu przykościelnym itp. ).
rozmyślać Mękę Pana Jezusa (treścią rozmyślania nie muszą być kolejne stacje).
trzeba przechodzić od jednej do drugiej stacji. Jeżeli Drogę Krzyżową odprawia się publicznie i trudno jest wszystkim wiernym przechodzić od stacji do stacji, wystarczy gdy przechodzi prowadzący to nabożeństwo lub osoba z krzyżem, a inni wierni pozostają na swoim miejscu. Kto w ten sposób, z powodu słusznej przeszkody, np. choroby, podróży, zamknięcia kościoła itp. nie może odprawić Drogi Krzyżowej wg podanych warunków - zyskuje odpust zupełny, jeśli przynajmniej przez pół godziny odda się pobożnemu czytaniu albo rozważaniu Męki Pana Jezusa.
Za odmówienie cząstki Różańca (czyli 5 dziesiątków) w kościele, w publicznej kaplicy, w rodzinie, w społeczności zakonnej, w stowarzyszeniu publicznym. Inne warunki:
trzeba odmówić 5 dziesiątków bez przerewy
do modlitwy ustnej trzeba dodać rozmyślanie tajemnic różańcowych,
przy publicznym rozważaniu Różańca trzeba zapowiadać odmawiane tajemnice według przyjętego zwyczaju.

ODPUSTY ZUPEŁNE, które można uzyskać w oznaczonych dniach:
Za pobożne, publiczne odmówienie hymnu Veni Creator w dniu 1 stycznia i w uroczystość Zesłania Ducha Świętego (odpust cząstkowy za pobożne odmówienie tego hymnu w inne dni).
Za pobożne odmówienie po przyjęciu Komunii św. modlitwy "Oto ja" przed obrazem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, w każdy piątek Wielkiego Postu (za odmówienie tej modlitwy w inne dni roku w podobnych warunkach - odpust cząstkowy).
Za pobożne i uroczyste odmówienie "Przed tak Wielkim Sakramentem" z wezwaniem i modlitwą w Wielki Czwartek i w uroczystość Bożego Ciała (w innych okolicznościach - cząstkowy).
Za pobożny udział i ucałowanie Krzyża w Wielki Piątek.
Za odmówienie w jakiejkolwiek używanej formule przyrzeczeń Chrztu Świętego:
w czasie nabożeństwa w wigilię Wielkanocy
w rocznicę chrztu ( w inne dni - odpust cząstkowy.)
Za pobożne, publiczne odmówienie aktu wynagrodzenia "Jezu Najsłodszy" w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (inne dni - odpust cząstkowy).
Za pobożne ucałowanie przedmiotu kultu religijnego (krzyża, różańca, szkaplerza, medalika) poświeconych przez papieża lub biskupa, oprócz odpustów cząstkowych, wierny może uzyskać odpust zupełny w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, gdy odmówi dodatkowo wyznanie wiary.
Za pobożne publiczne odmówienie aktu oddania się rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi w uroczystość Chrystusa Króla ( w inne dni odpust cząstkowy).
Za pobożne nawiedzenie cmentarza i równocześnie pomodlenie się za zmarłych, chociażby tylko w myśli, w dniach od 1 do 8 listopada, można codziennie uzyskać odpust zupełny, który można ofiarować jedynie za zmarłych.)
Za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy oraz odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga" w Dniu Zadusznym. Odpust ten można ofiarować tylko za zmarłych.
Za publiczne odmówienie hymnu "Ciebie Boże wysławiamy" w ostatni dzień roku jako podziękowanie Panu Bogu za otrzymane łaski (za podziękowanie w inne dni - odpust cząstkowy).
Za przyjęcie Pierwszej Komunii Św., albo za pobożny udział w ceremonii Pierwszej Komunii Św.
Odpustu zupełnego może dostąpić kapłan, który odprawia I Mszę św. i wierni, którzy w niej uczestniczą.
Za udział z pobudek religijnych w uroczystym nabożeństwie eucharystycznym, odbywanym na zakończenie Kongresu Eucharystycznego.
Za odprawienie rekolekcji przynajmniej przez 3 dni.
Za pobożny udział w kilku naukach misyjnych i uroczystym ich zakończeniu.
Za przyjęcie z pobożnym usposobieniem błogosławieństwa papieskiego "Urbi et Orbi" (nawet przez radio lub telewizję).
Za pobożne nawiedzenie jednej z czterech bazylik większych w Rzymie:
w uroczystość Patrona Bazyliki;
w każde święto de praecepto,
raz w roku w dniu wybranym przez wiernego.
Za udział w nabożeństwie porannym lub wieczornym w kościele stacyjnym w Rzymie, w dniu oznaczonym w mszale rzymskim.
Za udział w nabożeństwie podczas pasterskiej wizytacji.
Za nawiedzenie kościoła parafialnego w dniu święta tytularnego i w dniu 2 sierpnia (Matki Boskiej Anielskiej).
Za nawiedzenie kościoła, w którym odbywa się synod diecezjalny.
Za pobożne nawiedzenie kościoła lub ołtarza w dniu jego konsekracji.
Za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy zakonnej w dniu święta Założyciela zakonu.
Jeżeli nie ma kapłana, który udzieliłby umierającemu sakramentów i odpustu zupełnego, to Kościół mu je udzieli w momencie śmierci, jeżeli jest odpowiednio dysponowany i o ile za życia miał zwyczaj odmawiania jakichkolwiek modlitw. Do uzyskania tego odpustu chwalebną jest rzeczą posługiwać się krucyfiksem lub krzyżem. Taką odpowiednią dyspozycją w godzinie śmierci jest stan łaski uświęcającej i wolność do przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego.
Kościół zachęca wiernych, aby ofiarowali uzyskiwane odpusty za zmarłych, przez co uzyskają odpust zupełny dla siebie w godzinie śmierci. Należy pamiętać, że odpusty zupełne jak i cząstkowe można uzyskać tylko za siebie lub za zmarłych, nie można ich natomiast ofiarować za żywych.

WYKAZ ODPUSTÓW CZĄSTKOWYCH
Chcąc uzyskać odpust cząstkowy należy pamiętać o trzech warunkach ogólnych:

Wierny dostępuje odpustu cząstkowego, jeśli w czasie spełniania swoich obowiązków i w trudach życia wznosi myśli do Boga z pokorą i ufnością, dodając w myśli jakiś akt strzelisty, np. "Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami".
Jeśli wierny powodowany motywem wiary przyjdzie z pomocą potrzebującym współbraciom, pomagając im osobiście lub dzieląc się z nimi swoimi dobrami, uzyskuje odpust cząstkowy.
Gdy wierny w intencji umartwiania się, odmówi sobie czegoś godziwego, a przyjemnego dla siebie, uzyskuje odpust cząstkowy. Warunek ten ma zachęcić wiernych do praktykowania dobrowolnych umartwień.
Przykłady bardziej znanych modlitw, do których odmawiania przywiązane są odpusty cząstkowe: Anioł Pański, Duszo Chrystusowa, Wierzę w Boga, Psalm 129, Litanie zatwierdzone dla całego Kościoła (obecnie 6), Pomnij o Najdobrotliwsza Panno Maryjo, Wieczny odpoczynek, Witaj Królowo, Pod Twoją obronę, Ciebie Boga wysławiamy, O Stworzycielu Duchu przyjdź, Magnificat, odmawianie Różańca Św., odprawienie Drogi Krzyżowej, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, odwiedzenie kościoła lub cmentarza z modlitwą za Ojca Św. i zmarłych oraz za samo uczynienie znaku Krzyża Św.

ODPUST ZUPEŁNY można uzyskać tylko jeden raz w ciągu doby, jednak w momencie śmierci wierny może uzyskać odpust zupełny, chociaż tego dnia uzyskał już wcześniej inny odpust zupełny. Natomiast odpustów cząstkowych można wiele uzyskać w ciągu każdego dnia.

Kto uzyskuje odpust zupełny, jest w takim stanie, jak zaraz po Chrzcie Św. Gdyby umarł, poszedłby wprost do nieba.

ODPUST ZUPEŁNY jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca.

WARUNKI UZYSKANIA ODPUSTU:
Wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (dyspozycja).
Wykonać czynności obdarzone odpustem.
Wypełnić trzy warunki:
Spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej.
Przyjęcie Komunii Świętej.
Odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy.

Trzy warunki: spowiedź, Komunia. Św. i modlitwa w intencjach Ojca Św. mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność.

Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii Św. i jednej modlitwie w intencji Ojca Św. można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu doby.

2. Kiedyś już pisałem, że najodpowiedniejszym porównaniem dla czyśćca na tym świecie jest więzienie. Z niego też wychodzi się po odbyciu kary i też ma ono za zadanie uczynić skazanych lepszymi ludźmi. Czy jednak z tego powodu chcemy trafić za kraty? Nie. Podobnie też dojrzewanie do miłości może odbywać się bez pobytu w czyśćcu. I oby tak było.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Gabi (82.207.250.---)
Data:   2022-10-31 22:25

Basiu :-)

Dlaczego się lękasz czyśćca? Kochasz Pana, a miłość usuwa wszelki lęk.
"W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości" (1 J 4,18).

ON Cię widzi i kocha, pragnie być z Tobą na zawsze bardziej niż możesz to sobie wyobrazić i uczyni wszystko, aby tak było. Oczekuje otwarcia się na Jego łaskę i współpracy z nią. Myślę, że ten lęk nie pochodzi od Niego, tylko od złego ducha, który w taki sposób pragnie zasiać w Tobie ziarenko nieufności. No bo jak to taki dobry Bóg, pełen miłosierdzia i miłości wysyła biedne duszyczki do czyśćca? Jeśli idziesz za tą myślą i pojawia się w Tobie niepokój, a nawet paniczny lęk, to oddawaj go Bogu. Pan jest Księciem pokoju, a Duch Święty zawsze wprowadza pokój i harmonię oraz przyciąga delikatnie.

Najbardziej podobamy się Panu, gdy obdarzamy Go swym zaufaniem. Miłość nieskończona pragnie naszej ufności. Jezus mówi do św. Faustyny: „Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jedynym naczyniem, a nim jest – ufność. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma. Wielką Mi są pociechą dusze o bezgranicznej ufności, bo w takie dusze przelewam wszystkie skarby Swych łask” (Dz, 1578). Błogosławiony ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej i założyciel Sióstr Jezusa Miłosiernego, stwierdził: „czyściec jest ostatnim wysiłkiem Bożego miłosierdzia”. Gdyby nie czyściec, wiele dusz nie miałoby szansy dojrzewać po śmierci do nieba, do spotkania z Panem na zawsze. Czyściec jest wielkim darem dla nas i wyrazem ogromnej miłości Boga do każdej duszy.

Basiu, zaufaj więc Jezusowi, ON wie, co jest dla Ciebie najlepsze, zna Twoje lęki i jest w stanie Cię uwolnić od nich, byś była szczęśliwa już tutaj z Nim i nie martwiła się niepotrzebnie o swoją przyszłość po śmierci.

"Powierz Panu swoją drogę
i zaufaj Mu: On sam będzie działał" (Ps 37, 5).

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: B. (---.184.239.231.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-01 09:50

"17 Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»
18 Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg.
19 Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę».
20 On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».
21 Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»
22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości."

Mk 10

Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-02 18:51

Kiedyś, blisko 20 lat temu miałem okazje przeżyć pewne doświadczenie duchowe. Pisałem już o tym tu, na forum, w innym wątku, ale może napiszę ponownie, bo może to zawierać odpowiedź na Twój strach przed czyśćcem.
Kiedyś byłem bardzo religijny, byłem nawet przez dwa lata w zakonie. Teraz jest różnie. Mam wiele zastrzeżeń do Boga. Do tego, jak funkcjonuje stworzony przez Niego świat. Ale kiedyś, będąc samotnie w zakonnej kaplicy miałem takie zdarzenie: W głowie miałem pewne poważne zarzuty pod adresem Boga. Modliłem się dość niestandardowo, można powiedzieć nawet bluźnierczo. W każdym razie chciałem odejść od Boga i zwrócić się ku jakimś bezosobowym ideałom, bo myślałem, że Bóg jest w jakiś sposób zły. Prosiłem Go, żeby mi na to pozwolił i mnie nie powstrzymywał. I wtedy nagle zamknąłem oczy i jakbym znalazł się gdzie indziej. Nie wiem gdzie, ale znalazłem się w towarzystwie jakiejś duchowej istoty. Widziałem tę istotę, ale nie było to widzenie jakby oczami, ale jakieś takie widzenie, które pozwala dostrzec prawdę o tym, co się widzi. I zobaczyłem istotę świętą i doskonałą. Wcześniej te słowa: "świętość" i "doskonałość" były dla mnie puste, kojarzyły się z jakąś pychą i próżnością, ale tu poznałem ich znaczenie. Co zobaczyłem: Była to istota bezgranicznie kochająca i niezdolna do jakiejkolwiek zemsty. Gdy do mnie to dotarło obudziła się moja złośliwa natura i chciałem podejść do tej istoty i ją jakoś zranić. Mam takie ciągoty w sobie, że jak widzę coś wzniosłego to chcę to zepsuć. Czasami jestem bezinteresownie złośliwy wobec kogoś, kto robi coś dobrego. Wiedziałem, że nic mi za to nie grozi, bo ta istota po prostu nie jest zdolna do odpowiedzenia złem za zło, które jej wyrządzę. I przeraziłem się tego. Nie dlatego, że bałem się kary. Bałem się po prostu tego, że zadam ból komuś, kto jest absolutnie niewinny i nie będzie się bronić. Chciałem jak najszybciej uciec z tego miejsca, bo wiedziałem, że moja grzeszna natura nie pasuje do tego. W tym momencie widzenie znikło.
Nie wiem, co widziałem. Mam wrażenie, ze dane mi było zobaczyć serce Boga. Ale wiem, że wolę nigdy więcej tego nie spotkać, niż żebym przy okazji spotkania miał Go zranić. Może kiedyś moje serce będzie na tyle czyste, że będę w stanie podejść do Niego i po prostu Go kontemplować. Na razie moja grzeszna natura mi na to nie pozwala. Moje wątpliwości nie znikły, ale wolę mieć te wątpliwości niż znowu w stanie własnej grzeszności spojrzeć tym poznawczym i rozwiewającym wszelkie wątpliwości spojrzeniem na autentyczną świętość, miłość i doskonałość.
Teraz wracając do Twojego strachu. Nie znam Twojego serca. Ale może być tak, że w Tobie też tkwi coś, co trzeba wykorzenić, aby móc znaleźć się w obecności Boga. Tak, jak we mnie tkwi ta bezinteresowna złośliwość - może i w Tobie coś by się znalazło. Jeśli tego się nie pozbędziesz, nie będziesz mogła znaleźć się blisko Boga. Gdy to dostrzeżesz, sama będziesz chciała uciec od Boga w jakieś "bezpieczne miejsce".
Myślę, że jedną z funkcji czyśćca jest właśnie to, że możemy tam się oczyścić z tego, co nam uniemożliwia zbliżenie do Boga. Możemy to osiągnąć już tu, na Ziemi. A jeśli nam się nie uda to czyściec jest naszą nadzieją. Nie bój się tego za bardzo. Zaręczam Ci, że jeśli staniesz w obecności Boga twarzą w twarz i dostrzeżesz w sobie coś złego to sama postarasz się uciec do miejsca, gdzie będziesz mogła zostać z tego zła oczyszczona aż do czasu, gdy staniesz się nieskazitelna w stopniu pozwalającym na bliskość z Bogiem. Czyściec nie jest złym miejscem. Czyściec jest też nam dany przez Boga z miłości do nas. Gdyby nie czyściec to po śmierci, która nastąpiłaby w stanie naszej niedoskonałości nie byłoby już dla nas nadziei.

 Re: Strach przed czyśćcem.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-04 21:53

Osobiście się ucieszę, jeśli znajdę się w czyśćcu - bo będzie to znaczyło, że już na pewno jestem zbawiony.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: