logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyœlij kartkę


 Czy świeccy podlegają kanonicznie władzy kościelnej?
Autor: Mm (---.play-internet.pl)
Data:   2022-10-28 14:26

Mam pytanie odnośnie relacji osób świeckich do hierarchii w kościele. Zastanawia mnie to czy osoby świeckie podlegają kanonicznie władzy kościelnej tak jak np. Prezbiterzy podlegają biskupom. Wiadomo ze księża prezbiterzy ślubują biskupowi posłuszeństwo i w kościele jest hierarchia gdzie jeden podlega drugiemu. Ale czy świeccy podlegają komuś kanonicznie? Wiem, ze podlegają biskupowi w sensie duchowym, religijnym jako następcy apostoła ale czy jeśli świecki np. nie wykonuje poleceń proboszcza (zwykły świecki z parafii), czy moze zostać jakos ukarany przez władze kościelną? Czy osoby świeckie są po prostu, nazwijmy to „wolne”?
Jeśli ktoś zna się na tym czy mogę prosić konkretne dokumenty Kościoła, które o tym mówią, bym mogła sobie przestudiować temat. (uspokajam - nie mam zamiaru się buntować przeciwko hierarchii, tylko jestem ciekawa jak to wygląda z perspektywy prawa)

 Re: Czy świeccy podlegają kanonicznie władzy kościelnej?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-10-28 16:28

Poczytaj Kodeks Prawa Kanonicznego: (klik).

 Re: Czy świeccy podlegają kanonicznie władzy kościelnej?
Autor: Mm (---.play-internet.pl)
Data:   2022-10-28 22:58

A konkretne punkty? Wiem ze w KPK jest wszystko, ale nie znam się na tym, nie potrafię tego zinterpretować. Gdybym wiedziała, nie pisałabym tego wątku.

 Re: Czy świeccy podlegają kanonicznie władzy kościelnej?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-10-29 00:20

Na przykład: proszę sobie przeczytać księgę poświęconą sankcjom, karom i przestępstwom.
W linkowanym wyżej kodeksie jest spis treści.

 Re: Czy świeccy podlegają kanonicznie władzy kościelnej?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-29 01:54

Zależy w jakich sprawach:
Hbr 13:17 "Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać z tego sprawę. Niech to czynią z radością, a nie wzdychając, bo to nie byłoby z korzyścią dla was."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: