logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyœlij kartkę


 Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Agnieszka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-24 21:41

Szczęść Boże,
Co Kościół mówi na temat związku małżeńskiego z osobą z Zespołem Aspergera. Czy taki związek jest ważny?

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-25 02:11

O matko, a co to za zabobony. Dlaczego miałoby być nieważne?
Zespół Aspergera to całościowe zaburzenie neurorozwojowe ze spektrum autyzmu, jego najlżejsza odmiana. Takie osoby są ponadprzeciętnie inteligentne, mają niespotykane talenty, specyficzne, specjalistyczne zainteresowania. ZA to po prostu inne oprogramowanie, Ty używasz Windowsa, oni Apple, ale cel jest ten sam. Poczytaj książki Tonny'ego Attwooda.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-25 18:26

Poczytaj o małżeństwach z osobami z ZA (mąż jest w rzeczywistości kolejnym dzieckiem, często agresywnym), żebyś potem nie musiała pytać, czy ZA jest powodem stwierdzenia nieważności.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-25 19:05

Elina, co polecasz przeczytać?

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Estera (---.205.140.35.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-10-25 19:21

Małżeństwo może zawrzeć osoba zdolna do wykonywania o obowiązków małżeńskich i dojrzała.
Myślę, że na tytułowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda osoba z ZA jest inna i należałoby to rozpatrywać w kontekście konkretnej osoby.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-25 21:05

@Estera Wpisałam sobie w Google: zespół Aspergera małżeństwo. Komentarze w drugim linku od góry (Mężczyzna z Zespołem Aspergera jako mąż i ojciec). Napisali tam min., że osobom z Apsergerem często rodzą się dzieci z głębokim autyzmem.

Kościół nie zabrania małżeństw z osobami chorymi, niepełnosprawnymi itp., ale warto się zastanowić jak takie życie będzie wyglądało. Hormony uderzają do głowy na początku i w pewien sposób znieczulają, ale tzw. różowe okulary w końcu spadną.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Estera (---.205.140.35.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-10-25 21:42

Randomowy wpis na Google to żaden dowód naukowy. A podając artykuł z netu należy podać link i datę dostępu, bo pozycjonowanie może wyglądać inaczej w zależności od dnia i przeglądarki. Źródłem naukowym nie jest też Wikipedia.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-25 22:16

Powyższe pisałam do Joli, ale pomyliły mi się nicki.

Na Google nie ma żadnych wpisów, bo to WYSZUKIWARKA internetowa. Służy do wyszukiwania, a nie do publikowania jakichkolwiek komentarzy, artykułów itp.

I nie miałam na myśli artykułu, a KOMENTARZE pod artykułem. Oprócz tego podałam TYTUŁ artykułu, żeby było wiadomo, o który chodzi.

Źródła naukowe sobie, a życie sobie. Więc źródła naukowe nie twierdzą, że małżeństwo z aspergerem nie jest możliwe, Kościół też nie twierdzi, ale co to za życie... Jak z dzieckiem. A nawet gorzej, bo wszystko mechanicznie i brak możliwości nawiązania bliskości. Jak ktoś lubi takie klimaty to czemu nie? Zanim się w takie małżeństwo wejdzie, to warto sobie poczytać jak to wygląda w praktyce. Tylko o to mi chodzi.

Niektóre portale nie pozwalają na linki w komentarzach, więc nie podałam. A poza tym moderator by się pewnie zbulwersował. A co do daty to chyba żartujesz. :-) Ja tu nie piszę pracy dyplomowej. :-) Za 10 lat tamtego art. nie będzie, a forum może będzie i nawet jak podam linka i datę, to co to zmieni? I tak już nie będzie można przeczytać. :-) O wiki nic nie wspominałam, więc nie wiem po co ten komentarz?

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Estera (---.175.148.29.koba.pl)
Data:   2022-10-25 22:51

Kiedy pisałam mój post, w Twoim nie było tytułu artykułu. Nie podałaś nazwy portalu, z którego korzystasz. "Drugi od góry" to nie jest nakierowanie.
Jak sprawdzasz wiarygodność komentarzy? W internecie każdy może pisać co chce. To właśnie źródła naukowe są jedynymi wiarygodnymi.
Komentarz o Google... Naprawdę nie ogarniasz skrótów myślowych? W google znajdziesz co to takiego ;P

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-25 23:10

Elina
Co to za życie
Więc spójrz
https://m.facebook.com/100044093783229/

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-26 00:06

@Estero Wystawiasz moją cierpliwość na próbę. W NAWIASIE napisałam TYTUŁ TEGO ARTYKUŁU. Czy nie możesz sobie przekopiować i wkleić tytuł, żeby go znaleźć? Poniżej jeszcze raz podaję ten tytuł:

Tytuł:::: "Mężczyzna z Zespołem Aspergera jako mąż i ojciec"

Czy teraz już wiesz, który to artykuł? Poza tym wystarczy samemu wpisać, tak jak wyżej poleciłam czyli:

Hasło do wpisania w Google:::: "Zespół Aspergera małżeństwo"

I samemu sobie znaleźć, co ludzie na ten temat piszą. W komentarzach każda z żon pisze praktycznie to samo, więc raczej nie zmyślają. A jak uważasz, że kłamią, to co z tego. Ja autorce wątku nie każę zrywać z aspergerem tylko zwracam uwagę, że to ludzie specjalnego traktowania, więc musi sobie samej odpowiedzieć na pytanie, czy zdoła tak wytrzymać te kilkadziesiąt lat, które je prawdopodobnie czeka z człowiekiem, który nie zachowuje się jak inni ludzie.

Mam w rodzinie dziecko, które ma problem z rozmową, tj. nie utrzymuje kontaktu wzrokowego i ignoruje, gdy się je woła. Choć ja nie przebywam z nim na codzień, to jest to w jakiś sposób trudne mieć z nim codzienne kontakty. Mówisz do dziecka, a ono NIC. Nie odpowiada, nie odwraca się, udaje, że cię nie ma. Jak już wreszcie łaskawie cię zauważy, to nie nawiązuje kontaktu wzrokowego. Jest to na swój sposób męczące.

Dla mnie pisanie, że coś jest napisane w Google jest dziwne, skoro wiem, że tam nic nie jest napisane. A gdybyś używała Duckduckgo, Bing albo Yahoo to też byś mówiła, że jest napisane w Google?

@Jola Ja nie mam zamiaru wychodzić za mąż za Aspergera, więc to nie dla mnie temat.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-26 08:06

Czy nie jest tak, że ta choroba może mieć różne stopnie intensywności i odpowiedź na tytułowe pytanie od tego zależy?

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Estera (---.175.148.29.koba.pl)
Data:   2022-10-26 12:47

Elino, Ty z własnego doświadczenia piszesz o JEDNYM przypadku ZA. I nie chcesz przyjąć do wiadomości, że każda osoba z ZA jest inna. Pracuję z takimi osobami i naprawdę każda z nich ma totalnie inny poziom umiejętności społecznych i odczuwania emocji. Są osoby wysoko funkcjonujące z tym zaburzeniem bądź tak prowadzone przez terapeutów, że osoba postronna nie zauważy żadnych odchyleń od normy. Co ciekawe, u kobiet objawy ZA są na tyle specyficzne, że diagnozę można postawić dopiero po specjalistycznych badaniach. Nie wolno tych osób wrzucać do jednego worka i nie wolno ich stygmatyzować. Część z nich ma szansę stworzyć dobre małżeństwo i dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie, nie generalizować, jak Ty to robisz.

Nie skomentuje części wpisu dotyczącej wyszukiwarek - poziom żenady przekracza moje normy.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-26 14:13

@Estero A poziom twojego czytania ze zrozumieniem przekracza moje normy cierpliwości. Jak ty w ogóle na tym forum doradzasz, jak nie umiesz zrozumieć, co ludzie piszą?

Ja nie pisałam o żadnym JEDNYM przypadku ZA tylko o komentarzach pod artykułem, gdy WIELE kobiet pisało tak samo o swoim małżeństwie, czyli źle. Nie byłaś żoną w takim małżeństwie, więc mi nie opowiadaj, że nic nie widać/czuć, bo skąd możesz to wiedzieć? Zajmowanie się zawodowo to nie to samo co życie na co dzień w rodzinie. Nie wiadomo jaki poziom ZA na narzeczony autorki i ja się w ogóle do tego nie odnosiłam.

Dziecko w mojej rodzinie nie zostało zdiagnozowane jako ZA!! I ja tego wcale nie pisałam!! Wspomniałam o tym, bo gdy na dłuższą metę, jak mąż czy żona ma jakieś upośledzenie ruchowe czy mentalne, to jest to dla współmałżonka obciążeniem i że warto się zastanowić, czy chce się brać na siebie ciężar, który trwa nieraz kilkadziesiąt lat.

Kolejny już raz przypominam, że ja nikomu nie zabraniam brać ślubu tylko zachęcam, żeby sobie autorka poczytała z czym to się wiąże.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-26 14:56

Marek, Elina
ZA, autyzm, to nie choroby, ani upośledzenia

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-26 16:46

1
Nie jest istotne, jaką etykietkę nadamy, nie popadajmy w poprawność polityczną.
Zwłaszcza, że ZA ma swój numer w ICD (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych) - numery F84-0 do F84-9.
Skupmy się raczej na tym, że nie jest niczym wstydliwym być chorym, niezależnie od rodzaju choroby.

2
Jeśli idzie o możliwość zawarcia małżeństwa (a także np. pracy zawodowej): to tak, jak z ludźmi chorymi np. na schizofrenię (podkreślam, że to przykład, żeby uniknąć polemiki w stylu "nie porównuj..." itd) - są osoby dotknięte w stopniu, w którym przyjmując leki doskonale sobie radzą w pracy i w życiu prywatnym. I są takie, które niestety muszą przebywać w zakładach zamkniętych.
Podobnie jest z zespołem Downa - są osoby, które kończą wyższe studia, a są i takie, które wymagają opieki 24 godziny na dobę.
Także autyzm ma wiele postaci i można być nim dotkniętym w różnym stopniu.

To, co jest clou mojej wypowiedzi to stwierdzenie, że nie da się wyrokować o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego na podstawie samej "nazwy" schorzenia, jakim człowiek został dotknięty.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: antonima (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-26 17:51

@elino, Estera doradzała ludziom na tym forum prawdopodobnie zanim Ty zaczęłaś naukę w szkole średniej. Jej rady pomagają wielu osobom i zawsze są wyważone i jasne. Ty jestes tu zupełnie nowa. Okaż trochę szacunku, a przynajmniej nie zawłaszczaj cudzego wątku sprawiając wrażenie, jakbyś to Ty była tutaj najważniejsza.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-10-27 00:43

Elino:
Zwracałam Ci już uwagę, że masz problem z jasnym przekazywaniem myśli. Tzw. "czytanie ze zrozumieniem" to często nadużycie - to piszący/mówiący ma tak przekazać myśl, żeby być zrozumianym, a w razie wątpliwości wyjaśnić. To jedna z najważniejszych zasad komunikacji
Artykuł, który podajesz jest na portalu "zdrowie seksualne", o ile dobrze zajrzałam. Już sama nazwa tego portalu świadczy o tym, że zaglądają tam osoby, jak by to powiedzieć, raczej nie takie, dla których ważność małżeństwa ma znaczenie, które walczą o to, żeby małżeństwo było dobre.
Poza tym załóżmy, że np. 7% osób będących w małżeństwie z osobą z ZA ma w tym małżeństwie problem (liczba całkowicie przypadkowa) i z tych 7% niech będzie że połowa pisze komentarze pod podanym przez Ciebie artykułem. Osoby, które takich problemów nie mają, nie odzywają się. Widzisz absurd? Wiążące jest dla Ciebie zdanie 3,5% osób (przy czym jako standardowy błąd statystyczny przyjmuje się 3%). Dlatego piszę o wiarygodnych badaniach naukowych, które mogą pomóc w tej kwestii.
Nie zajmuję się zawodowo ZA, ale mam uczniów i studentów ze spektrum. I jeszcze raz napiszę: każdy z nich jest inny. O tym, że jeden z nich ma ZA wiem, bo mam to w orzeczeniu. Inny potrzebuje rytuałów do codziennego funkcjonowania i jakakolwiek zmiana tych rytuałów wywołuje u niego niemal atak paniki, ale poza tym fajnie się z nim gada. Jeszcze inny totalnie nie potrafi funkcjonować w grupie, otwiera się dopiero w rozmowie sam na sam w ciszy. Kolejny jest po prostu "niegrzeczny". Jeszcze inny woli robić wszystko sam, po swojemu, a ja się w język gryzę, żeby mu nie pomagać nawet kiedy widzę, że coś robi źle, bo już wiem, że moja pomoc go tylko rozproszy - on sam musi o nią poprosić, kiedy zobaczy, że mu obliczenia nie wychodzą. A to tylko kilka przykładów... Nie wierzę, że żaden z nich nie stworzy dobrego małżeństwa.
To trochę jak z zespołem Downa - są osoby mniej więcej samodzielne, które mogą pracować zawodowo, a są i takie, które nigdy nie nauczą się mówić, czytać, z którymi trudno się porozumieć. Obraz genetyczny ten sam, nasilenie objawów różne.
Po co wspominałaś o tym dziecku w rodzinie, jeśli nie ma ZA ani związku z tematem wątku?

Marek - dzięki za wyważoną wypowiedź, pod którą podpisuję się wszystkimi kończynami.

Antonimo - dzięki za obronę i docenienie. To dla mnie ważne.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Maria (---.188.142.83.hornet.pl)
Data:   2022-10-29 15:17

Znam bardzo szczęśliwe małżeństwa, gdzie jedno z małżonków jest na spektrum autyzmu. Sama jestem na spektrum i to ja zajmuję się innymi, nie inni mną (czyli nie jestem "kolejnym dzieckiem")

Czyli jak już padło - nie da się po haśle "autyzm", "zespół Aspergera" czy cokolwiek byśmy wstawili w cudzysłów określić, czy dana osoba jest zdolna do małżeństwa oraz czy małżeństwo będzie ważne.

Trzeba się poznać i zdecydować, czy sposób bycia danej osoby mi odpowiada. Tylko i aż tyle :)

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-29 16:24

Ta choroba polega min. na tym, że nie rozpoznaje się uczuć i emocji innych ludzi. Więc byłabym bardzo ostrożna z oceną cudzego szczęcia przez osobę, która ma z tym problem.

"Trzeba się poznać i zdecydować, czy sposób bycia danej osoby mi odpowiada."

Z tym się zgadzam i pomnożyć te obserwacje przez kilkadziesiąt lat. Alkoholik może przestać pić, ale asperger nie przestanie być aspergerem.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-29 18:33

Elina
Asperger, to nazwisko lekarza, który zaobserwował u dzieci podobne cechy w rozwoju, zachowaniu i sposobie odbioru bodźców zewnętrznych i od niego nazwano zespół tych cech właśnie Zespołem Aspergera. Osoba o tej charakterystyce, to żaden Asperger, tylko osoba z Zespołem Aspergera.
I powtarzam nie jest to choroba. Nie leczy się ZA. To odmienny od typowego sposób odbioru rzeczywistosci.
Alkoholizm natomiast jest chorobą. Nawet jeśli ktos nią dotknięty przestanie pić, do końca życia pozostaje alkoholikiem.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Maria (---.188.142.83.hornet.pl)
Data:   2022-10-29 18:35

Elino,

Po pierwsze - to nie choroba (chorobę można leczyć, na spektrum po prostu się jest), tylko odmienna ścieżka rozwojowa (tak, istnieją kody ICD, jak w przypadku wielu odmienności).

Po drugie - "nieumiejętność rozpoznawania emocji" to jeden z najpopularniejszych mitów na temat autyzmu. Owszem, są osoby na spektrum, które mają z tym problem. Ale są też osoby, które nie odbiegają od "normy" w tym aspekcie oraz takie, które można określić jako "hiperempatyczne". I wcale nie jest ich mało ;)

Po trzecie - jeśli za osobę "która ma tym (rozpoznawaniem emocji) problem" uznałas mnie, to akurat nie trafiłaś - ja jestem z tych hiperempatycznych, a 20 lat doświadczenia w pracy z ludźmi (nauczyciel, trener) sprawia, że akurat to jedna z moich silnych stron. No i zapytałam zainteresowanych, czy są szczęśliwi.

Po czwarte - odchodzi się od nazw zespół Aspergera czy autyzm właśnie na rzecz "spektrum autyzmu" bo to naprawdę u każdego wygląda trochę inaczej i nie ma możliwości "odgórnie" (tylko po haśle "autyzm") określić jak ktoś odbiera świat, jak się komunikuje, buduje relacje itd.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-29 19:29

/.../

Do dyskusji przeznaczone jest sąsiednie Forum Dyskusji: (klik).

Fora: Pomocy i Dyskusji funkcjonują odrębnie, zarówno od strony technicznej, jak i obsługi moderatorskiej. Ewentualne założenie wątku na sąsiednim forum spoczywa w pełni na Użytkowniku.

moderator

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Justyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-11-04 08:06

Mój asperger to empatyczny świetny chłopak z poczuciem humoru, ile godzin spędza na terapiach żeby być akceptowany i zrozumiany przez społeczeństwo. Społeczeństwo które nie uczy się empatii, uważa ZA za chorobę i wierzy we wszystko co przeczyta w internecie.
Mam do Ciebie przesłanie jeśli czytasz ten wpis - nie skreślaj drugiego człowieka, poznaj go, zaprzyjaźnij się... oni są wszędzie... dużo dorosłych osób zostało nie zdiagnozowanych do dzisiaj lub takich po rodzinnych zawirowaniach, pełno DDA, DDD, wrażliwców, introwertyków, narcyzów... Nie skreślaj człowieka tylko dlatego że nadano mu numer na diagnozie.
Piszę jako matka i jako człowiek.

 Re: Czy możliwe jest małżeństwo z osobą ZA?
Autor: Magda (---.um35.pools.vodafone-ip.de)
Data:   2022-11-09 13:56

Osoby ze spektrum autyzmu (nazwy Zespół Aspergera i autyzm są wypierane przez to określenie) łączy zestaw cech, które dla większości ludzi stanowią utrudnienie w komunikacji i mogą sprawiać jakieś trudności w życiu codziennym. Większość, różnice są w dużej mierze statystyczne, dojrzała, pracująca nad sobą osoba ze spektrum może być lepszym partnerem niż wiele osób bez żadnych zaburzeń rozwojowych. Kluczowa, jak przy każdej innej relacji, jest praca nad sobą.
Zwłaszcza w tym kontekście bardzo polecam NVC - komunikacja oparta na porozumieniu bez przemocy. Bez niedomówień, oczekiwania, że druga osoba się domyśli, bez przypisywania drugiej osobie intencji itd.

Prostując stereotypy: Zespół Aspergera oznacza normę intelektualną i brak poważnych zaburzeń mowy, tym różni się od autyzmu dziecięcego i atypowego, w których zwykle występują zaburzenia mowy (IQ osób z ZA jest przeciętne lub wysokie. Wysokie IQ jest bardziej prawdopodobne niż w ogóle populacji, ale niekoniecznie musi takie być. Osoby z ZA mogą poświęcać ogrom pracy i zaangażowania w dziedzinę, która je interesuje, przez co mogą osiągać szczególne wyniki, ale to też nie jest regułą).
Inny sposób myślenia, inny sposób komunikacji. Inny nie musi oznaczać gorszy, czasem ktoś taki uchodzi po prostu za oryginała.
Deficyty w rozumieniu uczuć i intencji innych osób - zwykle osoba z ZA musi się tego nauczyć tak jak większość ludzi uczy się fizyki czy matematyki. Nauczyć trzeba się też często okazywania uczuć itp. To nie oznacza braków w uczuciach jako takich, a jedynie/aż ich rozpoznawanie u siebie i innych. To może być trudność w związku, ale nie musi nią być. Kwestia indywidualna danej osoby i danej pary, jej motywacji do zrozumienia drugiej osoby.
Tak w ogóle to nie jest choroba i większość osób z ZA 35+ nie wie o swoim ZA. Zwykle dowiadują się przy okazji diagnostyki dzieci ( ;) ) albo nigdy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: