logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyœlij kartkę


 Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Anonim (---.play-internet.pl)
Data:   2022-10-19 15:47

Pierwszy raz w życiu naprawdę kogoś szczerze, z całego serca znienawidziłam. Są to trzy osoby, które niesprawiedliwe i cynicznie mnie potraktowały, co odbiło się na moim życiu. Na szczęście już nie mam z nimi kontaktu i mam nadzieję już nigdy nie będę miała. Najbardziej bym chciała po prostu o tych ludziach zapomnieć, ale nie potrafię. Jak tylko mi się coś z tymi ludźmi skojarzy (nawet nazwanie ich ludźmi już mi przysparza trudności), to pojawia się ta straszna nienawiść, pragnienie, żeby ich życia były pełne nieszczęścia i żeby cierpieli jak najmocniej, albo żeby te kreatury nie chodziły już po tym świecie. Przebaczenie mnie przerasta, bo wiem, że gdyby nawet mieli okazję mnie przeprosić, to by tego nie zrobili, wiem, że nie odczuwają skruchy. Najlepsze jest to, że gdyby mnie przeprosili, to wiem, że z marszu bym im wybaczyła i nienawiść też by ustała. To jednak na pewno się nie stanie. Chcę się pozbyć tej nienawiści, bo wiem, że najbardziej krzywdzi ona mnie, poza tym nie chcę być hipokrytką, będąc chrześcijanką, która nienawidzi. Jak pozbyć się nienawiści?

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-10-19 21:55

Widzisz, nasze przebaczenie nie zależy wprost od tego, czy ktoś wyraża skruchę.
Przebaczenie nie oznacza też, że nawiążesz z taką osobą jakieś superrelacje. Nie znaczy, że nic się nie stało. Stało się!

Nieprzebaczenie męczy tego, kto nie przebaczył. Siebie męczysz. Czy warto siebie katować z powodu czyjegoś grzechu?
Wygląda na to, że życzysz sobie być przeproszona. Czy warto się męczyć w sobie, jeśli nie przeproszą przez najbliższe 50 lat?

Nie potrafisz zapomnieć, rozumiem. Nieprzebaczenie nie pomoże Ci w zapominaniu, a przynajmniej w łagodzeniu ostrości obrazu.

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: elina (77.111.247.---)
Data:   2022-10-19 23:24

Ech, ja też miałam taki problem i mi pomógł czas oraz konsekwentne odwracanie myśli od tych osób. Plus modliłam się za nie, tj. przez ok. 2 lata w podawanych przeze mnie intencjach, zawsze te osoby wymieniałam, choć aż mnie skręcało. Teraz już o tych osobach nie myślę, a nawet jak myślę, to obojętnie. A uwierz mi, że krzywda była wielka.

W internecie przeczytałam, że jest taka sztuczka: gdy myśl popłynie w kierunku tych osób, trzeba ją nakierować na "ja". Np. Myślisz sobie np. że X,Y i Z to tacy i owacy, gdy się na tym przyłapiesz, odwracasz swoją myśl na np. "ja muszę obrać ziemniaki". Drugą opcją jest modlić się aktami strzelistymi, żeby te myśli odwracać. Jak będziesz konsekwentnie pracować nad tym to za ok. miesiac natrętne myśli powinny ustąpić.

Jeśli chodzi o modlitwę za te osoby, to Pan Jezus tak nauczał, więc powinnaś być posłuszna, choć przyznam, że to bardzo przykre, gdy ktoś cię krzywdzi i ma to gdzieś, a twoim obowiązkiem jest się za niego modlić. Ale to dla twojego dobra. Na swoim przykładzie wiem, że to bardzo dobra praktyka, bo tamte osoby, nie wzbudzają we mnie absolutnie żadnych uczuć.

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-19 23:26

Oddaj ją. Jezusowi.
Za uczucia nie ponosimy winy, jeśli ich nie podsycany.
Odwracaj uwagę od tego tematu, nie rozpamiętuj na co dzień.
Możesz te trudne emocje, żal i pretensje przepracować u psychologa, żeby się uwolnić i iść dalej. A przebaczenie może odbyć się bez względu na skruchę tej drugiej strony, w Twoim sercu. "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" (Mt 10,8).
Jezus wybaczył, bo nie wiedzieli co czynią (por. Łk 23,34). Mimo braku ich żalu za to. Powoli. I ty to osiągniesz

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Kalina (213.134.160.---)
Data:   2022-10-20 00:12

"Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić." J 15,5

Anonimie, modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa.
Na skutek doznanej krzywdy, masz prawo do żalu, do negatywnych uczuć. Ale złorzeczenie tym osobom, niezależnie od przyczyn wykracza poza uczucia, jest grzechem. Może spójrz na to w taki racjonalny sposób, że życząc im wszystkiego, co najgorsze, stajesz się im podobna. Może łatwiej będzie Ci odstąpić od złorzeczenia mimo trwania w zagniewaniu. Oddaj to Bogu w sakramencie pokuty. Módl się o uwolnienie od złych uczuć dla siebie i o łaskę zrozumienia wyrządzonej krzywdy dla tych osób.
Czy jak już emocje nieco opadną widzisz szansę na w miarę spokojną konfrontację z tymi osobami, rozmowę w cztery oczy, z każdą z nich osobno? Takie rozmowy mogą być dla nich szansą na zrozumie zła, które uczynili. Jeden na jeden, daje możliwość trafienia do sumienia każdej z nich. To może być uzdrawiające.

1 Kor 13 "Hymn o miłości" pewnie znasz. Spróbuj iść tą drogą, choć wydaje Ci się niemożliwa. Oddaj Jezusowi w ciszy adoracji swój ból i słuchaj co Bóg odpowie.
Sama doświadczyłam i dzięki drodze jak powyżej odzyskałam pokój serca i poprawne relacje.

Jak wracają wspomnienia i pojawia się złorzeczenie, to kieruj swoje myśli do Boga w akcie strzelistym, choćby Boże pomóż, czy egzorcyzmem do św. Michała Archanioła, żeby odpędzić podszepty szatana.

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: nkt (---.centertel.pl)
Data:   2022-10-21 16:38

Każde doświadczenie spotykające nas w życiu dzieje się z woli Bożej albo z Bożego dopustu. I z każdego doświadczenie możemy wyciągnąć korzyści, nawet z naszych grzechów. Dlaczego Bóg dopuścił w twoim życiu taką niesprawiedliwość? Tylko On to wie. Jest faktem, że każdy z nas jest pyszny, każdy z nas, po śmierci zobaczymy niesamowitą logikę i sens wydarzeń które nas spotkały. Ci którzy mają wiarę widzą ten sens już teraz, tutaj. My musimy dojrzewać w wierze.
Natomiast to co może Ci pomóc to łaska od Pana Jezusa, o którą trzeba prosić. To dlatego wszyscy mówią modlitwa modlitwa- nie jako obowiązek czy jakiś nakaz lub moralizm. Ale jako ratunek. Uciekać się do Jezusa, by móc doświadczyć Jego nadzwyczajnej mocy, interwencji, uzdrowienia. By przekonać się na własnej skórze, że jest Bóg, że działa i pomaga. Oczywiście że demon będzie uderzał w czułe miejsca i tu zaczyna się walka z myślami. Tak też będzie rosło twoje doświadczenie duchowe. Bóg ze zła wprowadza jeszcze większe dobro na swoją chwałę.

PS ojcowie pustyni polecają psalmy jako środek leczniczy dla duszy w przypadku gniewu. Możesz poszukać takich psalmów które ci pomagają i modlić się nimi.

Pzdr

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Estera (---.205.128.86.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-10-21 23:24

Chcesz przebaczyć - to pierwszy i najważniejszy krok do przebaczenia. Samo przebaczenie może wymagać czasu. Emocji czasem nie da się wyciszyć tak łatwo, ale ważne, że chcesz.

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Dorota (---.rev.kpsi.pl)
Data:   2022-10-24 11:35

Przebacza się najpierw z woli, która jest niezależna od emocji. Przebaczenie nie polega na wmawianiu sobie, że nic nie czuję w stosunku do osoby, której decyduję się przebaczyć. Złości, żale, ból mogą nam towarzyszyć bardzo długo, pomimo iż przed Bogiem wyraziliśmy wolę przebaczenia. Pomimo tych emocji i odczuć nie życzymy tym osobom źle (to taki pierwszy etap), a nawet możemy w ich intencji modlić się i prosić Boga o uleczenie naszych uczuć.
Bo tak naprawdę wybaczenie potrzebne jest przede wszystkim nam samym, byśmy nie zatruwali się złymi uczuciami.

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-24 13:22

W takie sytuacji najlepiej skupić się na sobie i rozwijać w sobie Miłość. Jak to zrobić?
1) Przestrzegać 10 Przykazań.
2) Praktykować modlitwę, post i jałmużnę. Dobre uczynki w intencji tych trzech osób są również dobrym pomysłem.
Pan Bóg zrobi resztę bo dla Niego nie ma nic niemożliwego.

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: Ewelina (---.play-internet.pl)
Data:   2022-10-26 14:56

Mając problem, ze ktos mi notorycznie sprawial przykrosc, to po modlitwie za te osoba czasami nawet czułam milosc do nich, a przynajmniej te negatywne emocje ustępowala albo zelżaly. Mysle, ze to najlepszy sposob + pros Boga o dar wybaczenia, milosci do tych osob. Milosc wszystko zakrywa. Moze jakbys im pokazala swoją "wspanialomyslnosc", to ze ty mimo wszystko zechcialabys traktowac te osoby z szacunkiem i wspolczuciem, bo takie osoby naprawde potrzebuja wspolczucia, one pewnie sa wewnetrznie skrzywdzone, pewnie to jest powodem ich agresji ws do Ciebie. Nr 1 to modlitwa za tzw. "wroga".

 Re: Jak pozbyć się nienawiści?
Autor: maryla (---.dsl.bel)
Data:   2022-11-08 18:58

W Ewangelii jest powiedziane 'jeśli żałuje'. A nie 'bez żalu'. Łk 17, 1-6: "Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: «Żałuję tego», przebacz mu”.
Ofiara ma wszystko robić aby kat został zbawiony?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: