logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyœlij kartkę


 Zgubienie Krzyżyka oznacza coś ważnego?
Autor: Anna (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-09-25 11:50

Od lat noszę na łańcuszku srebrnym: mały Krzyżyk, mały medalik Matki Bożej i Św. Michała Archanioła. Dziś po raz kolejny zobaczyłam, że nie ma na łańcuszku Krzyżyka. Po raz kolejny zaczepiłam o coś łańcuszkiem i znowu "zniknął" Krzyżyk. Inne medaliki są. Trochę ze strachem pomyślałam, że może to kolejne zagubienie oznacza coś ważnego.

 Re: Zgubienie Krzyżyka oznacza coś ważnego?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-09-25 15:35

Zgubienie oznacza tylko, że fizyka działa, że łańcuszki lub zawieszki się zrywają, niektóre elementy przecierają, rozginają, zwłaszcza noszone od lat itp. Tym bardziej że o coś zaczepiłaś. Przypisywanie znaczeń to prosta droga do najgłupszych zabobonów, dalej: niepotrzebnych lęków itp. Basta.

 Re: Zgubienie Krzyżyka oznacza coś ważnego?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-09-25 15:37


Anno,

Owszem, oznacza ze jesteś nieco roztargniona i mało uważna, i nic innego, dziwnego się nie dzieje.
Powinnaś częściej sprawdzać, czy wszystkie medaliki wraz z krzyżykiem są dobrze umocowane. I to wszystko. ;)

 Re: Zgubienie Krzyżyka oznacza coś ważnego?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-09-27 07:36

Oznacza, że kółeczko, na którym wisiał się rozszczepiło pod wpływem zahaczenia i coś. Sweter, włosy, itd. kup sobie z bardziej masywnym.

 Re: Zgubienie Krzyżyka oznacza coś ważnego?
Autor: B. (---.184.238.83.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-09-27 08:15

Krzyżyk lub medalik to świadectwo, znak wiary. Ktoś spojrzy na ten znak i już wie że wierzysz w Boga Jedynego. Strzeż się, aby nie traktować krzyżyka i medalików jako amuletu.

W Biblii opisana jest trochę analogiczna sytuacja. Chodziło o przedmiot, o którym Pan Bóg powiedział Mojżeszowi, a który Izraelici zaczęli potem czcić.

Izraelitów na pustyni kąsały jadowite węże (Lb 21, 4-9). Mojżesz modlił się do Boga i Bóg polecił mu zrobić miedzianego węża i "wywyższyć" go na palu. Ktokolwiek spojrzał na tego węża, miał zostać przy życiu. I tak się stało, zgodnie z Bożą obietnicą. Tymczasem (przypuszczam że jak już Mojżesza zabrakło), Izraelici swoje uzdrowienia zaczęli przypisywać temu miedzianemu wężowi i zaczęli oddawać mu cześć. Wierny Bogu król Ezechiasz potłukł tego węża, dla uświadomienia ludziom, że to Bóg jest sprawcą cudownych wydarzeń i źródłem i sprawcą miłosierdzia, a nie miedziany wąż.
Poniżej wklejam te fragmenty Pisma Świętego.

---------------------------------
"Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu" Lb 21,8.

"Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu" Lb 21,9.

"Ezechiasz, syn Achaza, został królem judzkim. /.../ Czynił on to, co jest słuszne w oczach Pańskich, zupełnie tak jak jego przodek, Dawid. On to usunął wyżyny, potrzaskał stele*, wyciął aszery** i potłukł węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz, ponieważ aż do tego czasu Izraelici składali mu ofiary kadzielne - nazywając go Nechusztan" 2 Krl 18, 1-4.

---------------------------------
* - stele - stawiano je m.in. na cześć bóstw.
** - aszery - pale, pnie, słupy drewniane, nieraz rzeźbione, stawiane przez pierwotnych mieszkańców ziemi Kanaan ["Ziemi Obiecanej"] jako symbole bogini Aszery, czczonej wraz z Baalem

 Re: Zgubienie Krzyżyka oznacza coś ważnego?
Autor: Anna (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-10-03 11:41

Krzyżyk odnaleziony. Był w łazience za pudełkiem z proszkiem do prania. Ucieszyłam się. Dziękowałam Jezusowi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: