logo
Piątek, 30 września 2022 r.
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery, Hieronima, Felicji – wyœlij kartkę


 Gdzie liturgia greckokatolicka w języku polskim?
Autor: Ler (---.pronet-serwis.pl)
Data:   2022-08-20 18:23

Czy w Polsce są odprawiane liturgie greckokatolickie (Boska Liturgia) w języku polskim? A jak tak, to w jakich parafiach? Dziękuję z góry za odpowiedzi

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Dina (---.147.64.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-20 21:56

Jestem greckokatoliczką i nie słyszałam ani nie widziałam, żeby liturgia była odprawiana po polsku. Jedynie w przypadku ślubu z osobą rzymskokatolicką w Cerkwi jest częściowo po polsku. Natomiast mówiąc po polski rozumie się bardzo dużo z ukrainskiego. Nigdy się nie uczyłam tego języka, tylko się tak wychowałam i rozumiem na spokojnie 70-80%. Proszę pamiętać, ze to nie jest typowy ukraiński tylko mieszanina z polskim zwłaszcza jeśli chodzi o kazania. One są bardziej po polsku niż ukraińsku. Nie używa się wielu slow z ukraińskiego tylko często zastępuje polskim.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-08-20 23:18

Boska Liturgia co do zasady jest sprawowana w języku staro-cerkiewnosłowiańskim. Można jednak znaleźć w internecie tłumaczenie wezwań i odpowiedzi na język polski.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Dina (---.147.64.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-21 02:09

Nie jest to język staro cerkiewno słowiański a ukraiński i proszę nie wprowadzać w błąd. Nie jest to prawda i to akurat wiem na 100%. Tak było kiedyś faktycznie. Ćwierć wieku mi mija i od urodzenia jestem greckokatoliczką - liturgia jest po ukraińsku. Starocerkiewny ma inną wymowę, inny alfabet. Moja mama zna oba języki i potwierdza. Na stronie każdej parafii jest napisane, ze jest to ukraiński. Obecnie wszystkie parafie mają liturgię po ukraińsku. W przeszłości zdarzały się w 1-2 parafiach na cała Polskę wybrane msze w języku starocerkiewnym. Czy dalej tak jest to nie wiem.

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2022-08-21 15:21

Może to niepotrzebne co piszę, ale poprawnie jest msza greckokatolicka, ale grekokatoliczka, grekokatolik. Tak jak grecki i Grek. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/grekokatolicki;8011.html

 Re: Gdzie liturgia grekokatolicka w języku polskim?
Autor: Andrij (37.220.36.---)
Data:   2022-08-22 12:31

Jest wiele Kościołów greckokatolickich (czyli Kościołów stosujących ryt bizantyjski i będących w pełnej łączności z Rzymem); największy z nich to Ukraiński Kościół Greckokatolicki, na którego to nabożeństwa można trafić w Polsce.

W Ukraińskim Kościele Greckokatolickim oficjalnymi językami liturgicznymi (tzn. takimi, dla których istnieją zatiwerdzone na stałe księgi liturgiczne) są: cerkiewnosłowiański, ukraiński i angielski.

Cerkiewnosłowiański używany jest dzisiaj rzadko - w niektórych klasztorach, w cerkwiach parafialnych na Łemkowszczyźnie i w seminariach duchownych.

Ukraiński używany jest w prawie wszystkich cerkwiach tego Kościoła, w Polsce też.

Po angielsku odprawia się (czasem na przemian z ukraińskim) w Ameryce Północnej i w Australii.

Pierwsza księga liturgiczna greckokatolicka w języku polskim zostałą wydana niedawno, ale tylko "ad experimentum". Poza tym język polski używany bywa w czytaniach i w obrzędach zawarcia małżeństwa, gdy druga strona jest Polakiem/Polką i gdy wielu z uczestników nabożeństwa to Polacy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: