logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyœlij kartkę


 Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: Anabela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-08 23:29

To pytanie może się wydać infantylne. Ale zastanawia mnie to, ponieważ niektórzy ludzie mówią, że woleli by żyć w innych czasach, że w innych czasach było pięknie.

 Re: Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: A ja powiem (---.play-internet.pl)
Data:   2020-07-09 09:14

Przecież Bóg istnieje poza czasem, czyli poza epoką. I może być w jakiej chce.

 Re: Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: Mella (---.noc.fibertech.net.pl)
Data:   2020-07-09 13:05

Bóg jest poza czasem. U Niego w każdym momencie jest "teraz".
Poza tym Bóg za niczym i nikim nie tęskni. Gdyby tęsknił, to by znaczyło, ze czegoś mu brakuje, czyli nie jest doskonały, a Bóg jest pełnią. Nie ma niczego co mogłoby zwiększyć Jego szczęście i doskonałość.

 Re: Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: rrrr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-09 14:27

"Poza tym Bóg za niczym i nikim nie tęskni" - a nie tęskni za każdym grzesznikiem, który się od niego oddalił?

 Re: Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2020-07-09 17:13

"Nie mów: «Jak się to dzieje, że dawne dni były lepsze niż obecne?» - Bo nieroztropnie o to się pytasz."
Koh 7,10

św. Augustyn dodaje:
Dlaczego sądzisz, że dawne czasy były lepsze niż twoje? Od tamtego Adama aż do Adama dzisiejszego trud, pot, ciernie i udręki. Czy może spotkał nas potop? Czyż może spotkały nas ciężkie czasy głodu i wojen, o których czytamy, abyśmy w obecnych czasach szemrali przeciw Bogu? Cóż za straszne były to czasy! Czyż nie wzdrygamy się słuchając albo czytając o tych wydarzeniach? Obyśmy zatem radowali się raczej obecnymi czasami, a nie narzekali.

Powyższy cytat z:

Kazanie św. Augustyna, biskupa
(Sermo Caillau-Saint-Yves 2, 92)

Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony

Wielokrotnie przeżywane udręki czy utrapienia są dla nas napomnieniem i środkiem nawrócenia. Zresztą Pismo św. nie obiecuje nam pokoju, ciszy i bezpieczeństwa. Przeciwnie. Ewangelie nie zamilczają utrapień, ucisków i zgorszenia. Jednakże, "kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony". Cóż zresztą dobrego było kiedykolwiek w życiu ziemskim, począwszy od pierwszego człowieka, który wprowadził śmierć, ściągnął przekleństwo, z którego to przekleństwa wyswobodził nas Chrystus?
Nie powinniśmy przeto, bracia, według słów Apostoła "szemrać, jak niektórzy z nich szemrali, i zostali zabici przez węże". Bo cóż tak wielkiego spotkało ludzi teraz, czego by przodkowie nie znosili. Albo, kiedy znosimy nasze cierpienia, czy uświadamiamy sobie, co takiego znosili tamci? A tymczasem łatwo znajdziesz ludzi, którzy narzekają na swoje czasy i utrzymują, iż czasy przodków były dobre. Otóż gdyby można ich było przenieść w czasy ich przodków, wtedy także narzekaliby. Skoro więc uważasz, że tamte czasy były dobre, uważasz tak dlatego, iż czasy te nie są już twoimi.
Jeśli zostałeś uwolniony od przekleństwa, jeśli uwierzyłeś w Syna Bożego, jeśli poznałeś lub nawet zgłębiłeś Pisma święte, to dziwię się bardzo, kiedy powiadasz, iż Adam żył w dobrych czasach. Także i rodzice twoi obarczeni byli dziedzictwem Adama. To właśnie Adamowi powiedziano: "W pocie oblicza twego będziesz zdobywał pożywienie i pracował na ziemi, z której zostałeś wzięty: cierń i oset będzie ci rodziła". Oto, na co zasłużył, oto, co otrzymał, czego doznał na mocy słusznego wyroku Boga. Dlaczego więc sądzisz, że dawne czasy były lepsze niż twoje? Od tamtego Adama aż do Adama dzisiejszego trud, pot, ciernie i udręki. Czy może spotkał nas potop? Czyż może spotkały nas ciężkie czasy głodu i wojen, o których czytamy, abyśmy w obecnych czasach szemrali przeciw Bogu?
Cóż za straszne były to czasy! Czyż nie wzdrygamy się słuchając albo czytając o tych wydarzeniach? Obyśmy zatem radowali się raczej obecnymi czasami, a nie narzekali.

RESPONSORIUM Ps 77, 6-7. 3; por. 11. 10

W. Rozpamiętuję dni, które dawno minęły, † i lata poprzednie wspominam. / Rozmyślam nocą w swym sercu * I mówię: Zmiłuj się, Boże.
K. W dniu mej niedoli szukam Boga, nocą wyciągam ku Niemu swe ręce. W. I mówię: Zmiłuj się, Boże.

 Re: Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: Anabela (---.play-internet.pl)
Data:   2020-07-09 17:28

Dziękuję za odpowiedzi, zwłaszcza moderatorowi za wklejenie długiego i skłaniającego do refleksji tekstu :)

 Re: Czy Bóg może tęsknić za jakąś epoką?
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-07-25 11:52

Proponuję zmienić wyobrażenie Boga. Zdecydowanie trzeba od tego zacząć.
P.S.
Ja wiem, że "w coś musimy wierzyć", ale to się źle kończy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: