logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyœlij kartkę


 Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: Monika (---.centertel.pl)
Data:   2020-03-30 14:23

Szczęść Boże,
Jak pogodzić chęć odbycia spowiedzi przed Wielkanocą (uważam, że nie jestem w stanie łaski uświęcającej) ze strachem przed możliwością zakazenia? Pozdrawiam

 Re: Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2020-03-30 14:35

Daj Boże,

W naszej parafii jest tak: penitent/ka dzwoni, ustalamy godzinę i i liturgię Sakramentu Pojednania (spowiedź indywidualną) sprawujemy w pustym kościele, na dystans trzech ławek.

 Re: Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-03-30 14:36

W sytuacji niemożności wyspowiadania się wystarczy tzw doskonały żal. Czyli żal z miłości do Pana Boga. Wtedy człowiek może zyskać odpuszczenie grzechów. Musi on być połączony z postanowieniem wyspowiadania się, jeśli nadarzy się ku temu sposobność, ale jeśli człowiek nie zdąży i umrze - grzechy i tak zostały człowiekowi przez Boga odpuszczone.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest o tym mowa, gdy wyjasniane jest zagadnienie drugiego warunku dobrej spowiedzi, żalu za grzechy. Przytoczmy stosowny fragment.

Żal za grzechy

1451 Wśród aktów penitenta żal za grzechy zajmuje pierwsze miejsce. Jest to "ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości".

1452 Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.

1453 Także żal nazywany "niedoskonałym" (attritio) jest darem Bożym, poruszeniem Ducha Świętego. Rodzi się on z rozważania brzydoty grzechu lub lęku przed wiecznym potępieniem i innymi karami, które grożą grzesznikowi (żal ze strachu). Takie poruszenie sumienia może zapoczątkować wewnętrzną ewolucję, która pod działaniem łaski może zakończyć się rozgrzeszeniem sakramentalnym. Żal niedoskonały nie przynosi jednak przebaczenia grzechów ciężkich, ale przygotowuje do niego w sakramencie pokuty.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkII-2-2.htm#o9kkkII-2-2

 Re: Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: rrr (---.184.170.88.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-30 16:43

Nie jestem specjalistą, ale nie wiem czy sformułowanie Sstaszka - "wystarczy tzw. doskonały żal" jest właściwe. Tak naprawdę nigdy nie będziemy wiedzieli czy nasz żal jest doskonały, czy też nie - na jakie wyżyny duchowości trzeba się wspiąć... Mimo wszystko powinno się za wszelką cenę szukać spowiednika, bo wtedy wystarczy żal niedoskonały.

 Re: Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-03-30 16:59

U mnie w parafii ksiądz dyżuruje codziennie w kancelarii, spowiedź jest po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Zorientuj się jak jest u Ciebie. Papież zezwala też na opcję podaną przez Staszka, ale dla mnie to jużostateczność, po wyczerpaniu innych środków.

 Re: Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-06 01:51

Jaką pandemię masz na myśli? Jeśli chodzi o tzw. grypę sezonową to tak, by nie zarazić spowiednika (nie tylko ty chcesz się wyspowiadać (szczęściara)).

 Re: Spowiedź w czasie pandemii.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-04-09 02:37

Jeśli ktoś utrzymuje, że wie, co w chrześcijaństwie istotne (mam na myśli mojego bezpośredniego przedmówcę), powinien również wiedzieć, że stanem normalnym jest stan łaski uświęcającej. A jeśli odwlekał sakrament pojednania na ileś tam przed Wielkanocą, chociaż wiedział, że go potrzebuje, niech przynajmniej (na dobry początek) przypisze winę za ten stan rzeczy sobie, a nie tym, którzy mu pokrzyżowali plany zamknięciem kościoła czy innym ograniczeniem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: