logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyœlij kartkę


 Konsekracja świeckich - przeszkody
Autor: lalou (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-01-31 17:14

Czy to prawda, ze jedynaczki majace chorych rodzicow nie dostalyby zgody od biskupa w kwestii konsekracji swieckiej? W zakonie raczej wiadomo, ze tak by bylo. A jak jest w tym wypadku? Czy po smierci rodzicow gdy tych przeszkod juz nie ma, drugi raz mozna po odmowie podjac taka probe?

 Re: Konsekracja świeckich - przeszkody
Autor: zielona_mrowka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-01-31 21:05

Mówisz o konsekracji dziewic? Wymagania zewnętrze mówią o tym ze musisz moc sie samemu utrzymać - gdzie mieszkać i mieć stały dochód, ktory gwarantuje Ci przeżycie. Wynika to z tego, ze biskup nie będzie Cię utrzymywał (tak jak robi to wspólnota zakonna). Wiec opieka nad rodzicami moze być w niektórych wspólnotach przeszkoda (z racji powinności do rodziców), natomiast w konsekracji niekoniecznie, bo prowadzisz „normalne” życie wg swoich możliwości. Natomiast jeżeli opieka nad rodzicami w Twoim przypadku wiąże się z brakiem dochodu (utrzymujesz sie z renty opiekuńczej) i śmierć rodziców wiązałaby sie dla Ciebie z brakiem domu i dochodu to... może być to potencjalna przeszkoda, ale znów niekoniecznie, bo to tylko założenie na przyszłość, które wcale nie musi sie spełnić.
Wiec może lepiej znajdź osobę odpowiedzialna za formacje w Twojej diecezji i skonsultuj swoją sytuacje, bo w internecie trudno coś zawyrokować.

 Re: Konsekracja świeckich - przeszkody
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-01-31 21:32

Istnieje także konsekracja świeckich w instytutach świeckich. To, czy ktoś jest jedynaczką i ma chorych rodziców, nie gra istotnej roli. Trzeba jednak mieć gdzie mieszkać i samodzielnie się utrzymywać. Istnieją też zwykle granice wiekowe oraz wymagania dotyczące dojrzałości, zdrowia psychicznego oraz pewnego minimum zdrowia fizycznego, wystarczającej dyspozycyjności. O przyjęciu nie decyduje biskup, tylko władze instytutu, do którego (wraz ze specyfiką jego duchowości i charyzmatu) dana osoba jest powołana.

 Re: Konsekracja świeckich - przeszkody
Autor: Elżbieta (212.33.92.---)
Data:   2020-02-04 11:24

Jestem jedynaczką, mam chorych rodziców i jestem dziewicą konsekrowaną. To nie jedynactwo czy choroby rodziców są przeszkodą. Poza tym każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie - po to jest kilkuletnia formacja, rekolekcje, dni skupienia, rozmowy z kapłanem - opiekunem i biskupem diecezjalnym. Zresztą jeśli to Bóg powołuje, to On też zadba o wszystko - my mamy troszczyć się o wzrost Królestwa Bożego, a reszta będzie dodana :) Doświadczyłam tego niejeden raz na własnej skórze i duszy - i fizycznie, i duchowo :))) Powierz Panu swą drogę i zaufaj Mu, a On sam będzie działał (Ps 37, 5).

 Re: Konsekracja świeckich - przeszkody
Autor: lalou (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-02-04 20:20

Dziekuje. Tez mi sie tak wydawalo, a wlasnie na wstepnej rozmowie w parafii tak mi powiedziano. Sadze jednak, ze ksiadz nie byl zbyt zorientowany w temacie.
Z Panem Bogiem

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: