logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyœlij kartkę


 Jak rozumieć 1 P 3, 17-22?
Autor: Krzysiu (77.111.247.---)
Data:   2019-11-03 19:12

1. Jak należy interpretować ten fragment?
2. Czy to że 8 osób zostało uratowanych przez arkę sugeruję małą liczbę zbawionych a dużą potępionych?


1 P 3, 17-22
(17) Lepiej bowiem cierpieć niewinnie - jeśli Bóg tak chce - niż za złe czyny. (18) Bo i Chrystus raz za grzechy cierpiał - sprawiedliwy za niesprawiedliwych - aby was przyprowadzić do Boga. Jego ciało wprawdzie zabito, ale mocą Ducha został przywrócony do życia. (19) Jego mocą poszedł również, aby ogłosić naukę uwięzionym duchom, (20) które niegdyś, za dni Noego, nie okazały posłuszeństwa. Wtedy Bóg czekał cierpliwie, zanim zbudowano arkę, w której tylko nieliczni, to jest osiem osób, zostali zbawieni dzięki wodzie. (21) Teraz zaś przez znak wody zbawia was chrzest, który nie jest obmyciem cielesnego brudu, ale zobowiązaniem wobec Boga do czystego sumienia dzięki Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. (22) Wzniósł się On do nieba i jest po prawicy Boga, a zostali mu poddani aniołowie, potęgi i moce.

 Re: Jak rozumieć 1 P 3, 17-22?
Autor: B. (---.24.131.108.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-11-03 21:07

"Czy to że 8 osób zostało uratowanych przez arkę sugeruję małą liczbę zbawionych a dużą potępionych?"

Z czego wnioskujesz, że chodzi o "potępionych"?
W zacytowanym przez Ciebie fragmencie nie jest napisane o "potępionych", lecz o "zamkniętych w więzieniu" i "niegdyś nieposłusznych":

"19 (…) poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, 20 niegdyś nieposłusznym, (…)".

Nie wiem, jakiego tłumaczenia Biblii używasz, ale w Biblii Tysiąclecia napisane jest, że Jezus "poszedł ogłosić [ZBAWIENIE] nawet duchom zamkniętym w więzieniu". Potępionym Pan Jezus nie głosiłby zbawienia...

W tłumaczeniu zacytowanym przez Ciebie jest napisane, że Jezus poszedł ogłosić NAUKĘ uwięzionym duchom. Nawet przyjmując to tłumaczenie - Jezus nie poszedłby głosić NAUKI potępionym.
Czyli dla tych duchów zamkniętych w więzieniu jest nadzieja.
Pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: