logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyœlij kartkę


 Czy można pokutować w niedzielę?
Autor: nadna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-11-03 09:54

Jakiś czas temu z powodu grzechu zadawałam sobie pokutę, która polegała na tym, że nie robię tego co bardzo lubię robić. W czas trwania tej pokuty wliczyłam również niedziele, po to bym na prawdę odczuła tę pokutę. Wczoraj skończyła mi się czas tej pokuty, ale z powodu innego grzechu przedłużyłam ją o tydzień. I teraz się zastanawiam czy zacząć ją już dziś. To było by dobre, bo gdybym odbyła tę pokutę ciągiem bardziej bym ją odczuła, a z drugiej strony być może nie godzi się pokutowac w niedzielę? Jak Kościół na to patrzy?

 Re: Czy można pokutować w niedzielę?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-11-03 17:58

"Jakiś czas temu z powodu grzechu zadawałam sobie pokutę, która polegała na tym, że nie robię tego co bardzo lubię robić".
Chwileczkę, ustalmy jedno: od wyznaczania pokuty jest spowiednik w sakramencie pokuty i pojednania. I tego powinnaś się trzymać.

"W czas trwania tej pokuty wliczyłam również niedziele, po to bym na prawdę odczuła tę pokutę. Wczoraj skończyła mi się czas tej pokuty, ale z powodu innego grzechu przedłużyłam ją o tydzień".
Z powodu innego, czy jakiegokolwiek grzechu to idzie się do spowiedzi, a nie uskutecznia jakieś pseudoascetyczne praktyki. To bardzo proste: jest w kościele taka budka, nazywana konfesjonałem, do której podchodzi się i wyznaje swoje grzechy, oczywiście jeśli jest tam ksiądz. Tak to działa już od wieków.

"To było by dobre, bo gdybym odbyła tę pokutę ciągiem bardziej bym ją odczuła, a z drugiej strony być może nie godzi się pokutowac w niedzielę? Jak Kościół na to patrzy"?
Przede wszystkim nie należy pokutować bez sensu, jeśli wciąż masz na sumieniu te grzechy, których się dopuściłaś. Pójdziesz do spowiedzi, otrzymasz rozgrzeszenie, które jest tu najważniejsze, a także pokutę, którą jak widać tak lubisz. A na takie poczynania jak Twoje Kościół patrzy z pewną dozą zaniepokojenia, bo według jego nauki po popełnionym grzechu idzie się do spowiedzi i otrzymuje wyznaczoną pokutę, a nie samemu odmawia swoje ulubione modlitwy (bo chyba tak to działa).

 Re: Czy można pokutować w niedzielę?
Autor: nadna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-04 19:33

Mateuszu, w konfesjonale grzech oczywiscie wyznalam. Jednak odmowienie rozanca czy litanii nie jest jakas wymagajaca praktyka pokutna, a chcialam pokazac Bogu, ze naprawde zaluje popelnionego zla dlatego na jakis czas wyrzeklam sie tego co bardzo lubie robic. Teraz z perspektywy czasu uwazam, ze to byla dobra decyzja, poniewaz w taki sposob powoli odzyczajam sie od tego co bylo dla mnie pewnego rodzaju nalogiem i przez co marnowalam wiele czasu.

 Re: Czy można pokutować w niedzielę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-11-04 20:51

Mateuszu, istnieje coś takiego jak pokuta pozasakramentalna. Każdy ma prawo do wyboru czynów pokutnych i nie musi wcale ograniczać się do tego, co mu wyznaczył spowiednik. Oczywiście rozsądek przede wszystkim, ale nie jest prawdą, jakoby pokuta ograniczała się wyłącznie np. do dziesiątki rożańca "zadanej" przez księdza, a co nadto, to niewłaściwe .
Kościoł patrzy z zaniepokojeniem, jak piszesz? Dowody proszę.
Przeczytaj bardzo starannie, proszę, z odwołaniami do Katechizmu itd.
http://mateusz.pl/duchowosc/ck-pfp.htm
Jakie masz prawo nazywać działania Nadny, zresztą bez szczegółowej wiedzy o ich kształcie, pseudoascetycznymi praktykami? Wybacz: moim zdaniem żadne.

 Re: Czy można pokutować w niedzielę?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-05 13:16

Napisałaś, że to, czego sobie odmówiłaś było dla ciebie pewnego rodzaju nałogiem i marnowałaś przez to dużo czasu. No więc tym bardziej pasowałoby nie robić tego w niedzielę. Zwłaszcza w niedzielę. A zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcić Bogu. Na spotkanie z Nim. Może w jakimś fragmencie Pisma św. Zastanawiasz się czy godzi się pokutować w niedzielę. A czy godzi się marnować czas w niedzielę? Można go wtedy "marnować" razem z Nim, ale czy poświęcenie go na coś, co jest jakiegoś rodzaju nałogiem byłoby czymś dobrym? Zrezygnowanie z nałogu w tygodniu, a powrót do niego w niedzielę? Właśnie w niedzielę powinnaś szczególnie z tego zrezygnować. Jeśli, jak napisałaś, tak cię to wciąga, że staje się nałogiem. I że sama widzisz, że marnujesz przez to wiele czasu. Zacznij go "marnować" z Bogiem. Właśnie przede wszystkim w niedzielę.

 Re: Czy można pokutować w niedzielę?
Autor: Nadna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-05 20:17

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Asiu, mam podobne przemyślenia :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: