logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyœlij kartkę


 Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: K (---.fiberway.pl)
Data:   2019-10-25 10:00

Czym skutkuje niewola grzechu oprócz pójścia po śmierci do piekła? Czym skutkuje wolność od grzechu oprócz pójścia po śmierci do nieba? Niestety nigdzie nie ma konkretów na ten temat.

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-10-25 15:25

Nie bardzo wiem, co znaczy niewola grzechu (nałóg? nie lubię szumnych a nieprecyzyjnych sformulowań, ale to mój problem).
Pójście po smierci do piekła jest czymś najtragiczniejszym, o czym wiem. Pójście do nieba - czyms niewyobrażalnie najwspaniaszym, najszczęśliwszym. Mało? No ale Ty chciał (a)byś jeszcze poczytać o czymś oprócz.
Niebo a piekło. Co więcej, co jeszcze, co oprócz a po drodze?
No więc oprócz jest spokój // gryzący niepokój serca za życia.
Nadzieja na przyszłość a na przeciwnym biegunie beznadzieja.
Działanie dla dobra innych i siebie - versus działanie wbrew dobru innych i własnemu.
Świadomość więzi z Kimś, to mnie kocha najbardziej na świecie i pragnie mojego rozwoju // taka czy inna świadomość odrzucenia Boga, najcenniejszej relacji osobowej, największych możliwych podarunków (nie chcę życ z Bogiem, bo...)
Życie wewnętrznie uporządkowane, szlachetne, duchowo bezpieczniejsze, w prawdzie, a na przeciwnym biegunie stałe tkwienie w bagnie, w ułudzie, wbrew dobru i pięknu, nawet jeśli są pozory efektownego szczęścia.
I tak dalej.

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: B. (---.191.109.169.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-10-25 23:51

"Czym skutkuje niewola grzechu"
Jeżeli ktoś taki nie opamięta się, to końcem jest śmierć.

14 To własna pożądliwość wystawia każdego na pokusę i nęci. 15 Następnie pożądliwość, gdy pocznie, rodzi grzech, a skoro grzech dojrzeje, przynosi śmierć. Jk 1

Np. ktoś w jest w niewoli cudzołóstwa. Zaraża się wieloma chorobami, z których niektóre są śmiertelne. W końcu ma też dla siebie wstręt i popada w rozpacz (jakby śmierć duchowa). Jeżeli nie zwróci się do Boga, zginie, także fizycznie.

Albo ktoś kradnie, coraz więcej, Brata się z miejscowymi mafiozami, staje się ich niewolnikiem i gdy "podskoczy" - ginie.

Ktoś inny popada w niewolę narkotyków. Są świadectwa nawróconych narkomanów, którzy mówią o swoich kolegach "żaden z nich już nie żyje"...

Niech grzeszący jak najszybciej nawraca się do Boga i zacznie żyć według Praw Bożych, a będzie miał pokój ducha, tego każdemu z serca życzę.

Pozdrawiam.

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2019-10-26 07:39

Wolność od grzechu skutkuje pokojem w sercu, poczuciem spokoju, pewnością, że nikogo się nie rani. Dla odmiany grzech powoduje niepokoje, lęki, konieczność zmagania się z poczuciem winy, lub topienie smutków w alkoholu. Grzech powoduje nawet samobójstwa (przykład Judasza). Często jeden grzech ciągnie za sobą kolejne.

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-26 12:59

"Niewola grzechu rozumiana w szerokim sensie (to znaczy obejmująca nie tylko grzechy śmiertelne, ale i to, co może do nich prowadzić) objawia się w nieuporządkowanych przywiązaniach i uzależnieniach od różnych rzeczy i aktywności, od których oczekujemy niemalże niebiańskiego upojenia. Niestety, zamiast spodziewanego ukojenia, często stajemy się zmęczeni, wypaleni, pozbawieni inicjatywy, smutni. Co tu dużo mówić, każdy z nas zmaga się z jakąś formą niewoli. I do pewnego stopnia jest to nieuniknione. Nawet święci posiadali swoje słabostki, bo świętość nie polega na ich braku, ale na życiu w nakierowaniu na Boga wespół z nimi. „Moc bowiem w słabości się doskonali”.

Nasze niewłaściwe przywiązania polegają zwykle na pozbawionym wolności korzystaniu z dobrych rzeczy lub sięganiu po to, co z zasady szkodzi, chociaż przynosi chwilową satysfakcję. Czy będzie to nadmierne palenie papierosów; nadużywanie alkoholu, traktowanie seksualności jako źródła szybkiej przyjemności; chorobliwa oszczędność lub rozrzutność; ślęczenie nad komputerem dla zabicia czasu; pornografia; niekontrolowane oglądanie telewizji; ciągła zależność do maili, komórki, sms-ów i czatów; obsesyjne zaabsorbowanie pracą; potrzeba ciągłego kupowania; nieznośne wieszanie się komuś na szyi, by uleczyć własną samotność. To tylko niektóre przykłady zachowań, które z pozoru wydają się nie mieć wiele wspólnego z grzechem (bo rzekomo nie przekraczamy żadnego przykazania). Tymczasem, te zależności z wolna pozbawiają nas energii, którą moglibyśmy poświęcić na szczytniejsze cele. Ponadto, niewola odwraca nas od Boga, co skutkuje również zaniżeniem poczucia własnej wartości i osłabieniem wiary w siebie. Grzech skupia nas na sobie, skutecznie przesuwając potrzeby innych na dalszy plan. Bliźni zazwyczaj pojawiają się jako intruzi, bo przecież mamy coś ważnego do zrobienia. A de facto, ta „ważna” rzecz to przymus złożenia kolejnego hołdu bożkowi. Ta forma niewoli grzechu przypomina raczej przedłużający się i dokuczający stan, chociaż, na przykład osoba uzależniona zazwyczaj twierdzi, że czuje się wyśmienicie. Wystarczy jednak na chwilę pozbawić ją ubóstwianej rzeczy i wpada w panikę, bo nie wie co z sobą począć. Odczuwa dojmujący brak i szuka szybkiego sposobu jego zaspokojenia. Zaniedbanie naszych zniewoleń może z czasem prowadzić, i zwykle tak się dzieje, do coraz większych upadków i dużo poważniejszych grzechów."


Więcej możesz przeczytać tutaj:

http://mateusz.pl/mt/dp/Dariusz_Piorkowski_SJ_Dyskretny_urok_grzechu.htm

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-26 16:54

"Niestety nigdzie nie ma konkretów na ten temat."

Napiszę w ten sposób - masz je na wyciągnięcie ręki. I nie mam na myśli tego artykułu, który wcześniej wkleiłam. Ani jakiś innych, podobnych, na ten temat. Te konkrety są bardzo blisko - w tobie, w twoim życiu. To wcale nie trzeba daleko i jakoś specjalnie szukać. Wystarczy przyjrzeć się sobie. Swojemu zachowaniu, swojemu życiu. Zarówno tak na bieżąco, jak również z perspektywy jakiegoś czasu. Bo właśnie tu, na samym sobie, w swoim życiu można te konkrety zobaczyć. Jak to wygląda tak w praktyce, a nie tylko w teorii. Popatrzyć, zaobserwować co się dzieje ze mną po popełnieniu jakiegoś grzechu albo w okresie, gdy trwam w nim. Co się dzieje, jak zmienia się moje zachowanie, moje nastawienie do życia, do ludzi, moje relacje z innymi. Jak wtedy patrzę na siebie i na innych. Co czuję. Jak się czuję. Jakie myśli się we mnie pojawiają. Podobnie w tym drugim przypadku - w czasie jak jestem w stanie łaski uświęcającej, wolna od grzechu. Jak wtedy się czuję. Co czuję. Jak zmienia się i jak wygląda moje nastawienie do życia. Moje relacje z drugim człowiekiem. I jak wygląda moja relacja z Bogiem - w jednym i drugim przypadku. Jak wtedy Go widzę, jak na Niego patrzę, kim dla mnie jest. Czy dostrzegam Jego obecność przy mnie, Jego działanie w moim życiu. Czy proszę Go o pomoc. Czy liczę na Niego. Czy Mu ufam albo czy staram się to robić.

Spróbuj tak się sobie poprzyglądać, a myślę, że te konkrety, o których piszesz i których ci brakuje, zobaczysz.

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-10-26 18:22

Czy to zadanie domowe z religii? Na tym forum zasadniczo nikogo w tym nie wyręczamy :)

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: K (---.fiberway.pl)
Data:   2019-10-28 14:01

Nie jest to zadanie domowe. Z powyższych wypowiedzi wnioskuję, że wolność od grzechu skutkuje lepszym samopoczuciem. Dzięki za odpowiedzi.

 Re: Czym skutkuje niewola grzechu?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-10-28 16:37

Jeśli postawisz na powstrzymywanie się od grzechu dla lepszego samopoczucia, a nie na przemieniającą Cię relację z Bogiem, to tego lepszego samopoczucia na dłuższą metę raczej nie osiągniesz.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: