logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Krzysztof Wons SDS
Cała Piękna. Maryja
Wydawnictwo Salwator


Bóg podarował nam Maryję, aby Jej piękno wlewało w duszę nadzieję, że także w nas może się odsłonić „wieczny wzór piękna”. Pójdziemy drogą, która dla Maryi była umiłowana. Na niej odsłoniło się całe Jej piękno. Tradycja nazwała ją lectio divina.
 
Krzysztof Wons SDS przypominam nam na przykładzie Maryi, że piękno jest powołaniem. Greckie słowo na określenie piękna – kalon, swoim dźwiękiem jak echo przywołuje czasownik kalein, co znaczy: „powołać”, „być powołanym”. Istnieje nierozerwalny związek między pięknem a powołaniem. Jesteśmy, podobnie jak Maryja, powołani, aby być piękni, nie trochę, nie częściowo. Cali piękni! 
 
Wydawca: Salwator
format: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-7580-573-4
ilość stron: 184
rok wydania: 2017
rodzaj okładki: miękka 
  

 
Oratio
staje się ciałem
 
EWANGELIA (Łk 1, 39-45)
Maryja jest Matką oczekiwanego Mesjasza

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała:
«Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».
 
 
Lecz oratio Maryi nie skończyła się, gdy odszedł od Niej anioł. Słowo, na które odpowiedziała „tak” i na którym całkowicie się oparła, przemieniło Ją do głębi. Maryja staje się nową osobą. Oratio Maryi to nie tylko modlitwa szeptana „ustami” serca w obecności anioła. Jej oratio jest czymś znacznie więcej. Wyraża się nie tylko w słowach, ale w gestach, decyzjach, postawach. Modlitwa Maryi staje się ciałem w Jej życiu. Staje się widzialna i namacalna we wszystkim, co robi. Słowo, którym się modliła, wydobywało z Niej Jej pierwotne piękno zamierzone przez Stwórcę. Wszystko, co czyni skromna Dziewica, jest piękne. Gdy odszedł od Niej anioł (por. Łk 1, 38), z pośpiechem udała się w góry do swej cioci Elżbiety (por. Łk 1, 39). W dosłownym tłumaczeniu czytamy: „Powstawszy zaś, Maryja…” (Anastasa de Mariam) „Powstawszy!”. Tego samego czasownika użyje Łukasz, gdy będzie pisał o zmartwychwstaniu Jezusa (zob. Łk 24, 7). Miriam modląca się słowami zwiastowania rodzi się do nowego życia. Słowo czyni w Niej wszystko nowe.
 
Rozmowa Maryi z aniołem pomaga lepiej zrozumieć, czym w istocie jest czas oratio i jak ważnym momentem staje się w życiu Kościoła i świata. Wydarzenie w skromnym domu w Nazarecie przekonuje, że modlitwa, która pod wpływem słowa Bożego rodzi się w sercu prostej wieśniaczki, może mieć wpływ na losy świata. Gdy pozwalamy, aby ugodziło nas światło wydobywające się ze słowa Boga, wtedy zaczyna się ono przenosić na innych. Maryja ocieniona Duchem Świętym, życiem wypełnionym „modlitewnym fiat”, zaczęła ocieniać swoim pięknem oblicze świata. Skrawki świata, w których pojawiała się Maryja, stawały się piękniejsze. Nazaret i Jej dom, kraina judzka i dom Elżbiety, Betlejem i stajnia, świątynia w Jerozolimie, ziemia egipska, do której musiała uciekać – wszystko piękniało. Niekoniecznie w sposób spektakularny, raczej ukryty, piękno Maryi przepływało z Jej serca do serc ludzi, którzy Ją spotykali.
 
fragmenty: Krzysztof Wons SDS, Cała piękna. Maryja, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2017, s. 139-140.


rytm lectio divina:

 

Lectio:
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.
 

Meditatio:
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?".

Oratio:
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś.
 

Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa.


1 2  następna
 



Pełna wersja katolik.pl