logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Israel (Eugenio) Zolli
Byłem Rabinem Rzymu
Wydawnictwo Salwator


Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-60703-24-3
Format: 145x205 mm
Stron: 288
Rodzaj okładki: miękka
cena: 29.00 zł.

Kup tą książkę

 

Krótka refleksja

Zrozumiejmy się. Nie chciałbym, aby ostatnie zdania zostały potraktowane z ironią. Nie, choć jest możliwe i takie rozumienie. Jeżeli chcemy, możemy rozważać je jako folklor religijny, ale pod warunkiem że będziemy szanować tradycję ludową każdego narodu. Wszędzie i ciągle toczą się dyskusje, niekiedy bardzo zagmatwane, nawet na tematy mało ważne w literaturze talmudycznej, lecz w takich przypadkach chodzi nie tyle o przedmiot, ile o metodę dyskusji[32].

Ani ćwiczenia gimnastyczne, ani umysłowe nie mogą być przedmiotem kpin. Dyskutuje się niemal powszechnie we wszystkich cywilizacjach i w każdej literaturze. Pod koniec poprzedniego fragmentu chciałem napomknąć nie tyle o tym, iż niejednokrotnie w szkołach podkreśla się rzeczy drugorzędne — czy zatem będzie łatwiej znaleźć później odpowiednie kryterium klasyfikacji tematów według ich ważności? — ile o tym, że z lekkim sercem przechodzi się nieraz nad ważnymi tematami bez żadnej dyskusji.

Właśnie w dziecięcym i młodocianym wieku odczuwałem znaczenie tych niedostatków. Wiedza, która jest wspólna wszystkim typom poznania, jest najważniejsza i powinna stać na czele wszędzie i w każdym nauczaniu. Teraz zatem chciałbym przypomnieć pewien epizod ze swoich wczesnych lat szkolnych i dać mu tytuł „Czarna plama”. Opowiadanie to dotyczy rzeczy na pozór banalnej, ale ponieważ pozory często mylą, powiem od razu, że w tej krótkiej opowieści chodzi o sprawę bardzo poważną.


Przypisy:

32 - Pilpul (dyskusja, konfrontacja) jest typową metodą dialektyczną stosowaną w studium nad Torą i nad ustną tradycją w celu znalezienia odpowiednich analogii wśród wszystkich oderwanych tematów i pokazania istniejących różnic między tematami zbliżonymi. Określenie pochodzi od słowa pilpel (rozprawiać, dyskutować o czymś), a na swój sposób wywodzi się od palal (modlić się).


 



Pełna wersja katolik.pl