logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Wojciech Surówka OP
Bóg i wieczność
Wydawnictwo Esprit


Nasze serca powinno przepełniać, tak jak pierwotny Kościół, radosne wołanie Maranatha – Przyjdź, Panie! Jak jednak wzbudzić w sobie to oczekiwanie? Co zrobić, by przestać mówić, że się wiecznie nie ma czasu? I czy w Kościele pochłoniętym zamętem oraz kryzysem możemy odnaleźć prawdziwy pokój duszy?

Marana tha! Zapraszamy do codziennych rozważań w dniach od 18 do 25 grudnia 2020 roku.
 
 
 
Ojciec Wojciech Surówka OP w swojej najnowszej książce pragnie przypomnieć, że chrześcijaństwo rozpięte jest pomiędzy tym co "już" i "jeszcze". Nasze serca powinno przepełniać, tak jak pierwotny Kościół, radosne wołanie Maranatha - Przyjdź, Panie!

Wydawca: Esprit
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 9788366407763
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2020
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 
dzień VII: 24 grudnia
 
Dzięki wkroczeniu Boga w historię zostaliśmy wyrwani z fatalizmu cyklicznej koncepcji czasu.

Dla starożytnych historia świata zamykała się we wciąż następujących po sobie okresach: świat rodził się, dojrzewał, a następnie umierał, by znowu się narodzić. Taka wizja wynikała oczywiście z obserwacji przyrody i była bardzo pesymistyczna. Nie dawała ona nadziei na rozwiązanie losu człowieka, a jedynie na możliwość podjęcia kolejnej próby. Niezależnie od tego, co byśmy robili, świat dążył do upadku, a następnie ku kolejnemu odrodzeniu. Bóg, ingerując w historię, otworzył przed nami nową perspektywę. Ostateczne zwycięstwo dokonało się w Chrystusie.
 
Liturgiczne cykle nakładające się na linearnie płynący czas pomagają nam przeżywać centralne wydarzenie naszego zbawienia. Podstawą jest cykl roczny – od Paschy do Paschy. Poza tym mamy cykl tygodniowy z centralnym wydarzeniem, jakim jest niedziela, czyli dzień wspomnienia zmartwychwstania Chrystusa. I wreszcie każdy z dni tygo dnia posiada własny cykl, od świtu aż do kolejnego poranka. W ten sposób najważniejsze wydarzenie naszego zbawienia – Pascha – przenika codzienne życie modlącego się człowieka. Na tym właśnie polega uświęcanie czasu.
 
Święty Tomasz z Akwinu dosyć dużo miejsca poświęcił kwestii grzechu pierwszych rodziców. Próbował nawet dokładnie określić, kiedy do niego doszło – twierdził, że piątego dnia stworzenia po godzinie piętnastej. Oczywiście nie mógł tego wiedzieć; jego propozycja ma charakter teologiczny, a nie faktograficzny. Dlaczego w piątek po piętnastej? Bo wtedy umarł na krzyżu Chrystus.

Święty Tomasz chce nam powiedzieć, że te dwa wydarzenia dokonują się w tym samym czasie. Drzewo rajskie zostaje zastąpione drzewem krzyża, miejsce Adama zajmuje Nowy Adam i godzina grzechu staje się godziną miłosierdzia. Czas ma znaczenie.
 
_____________________________
 
fragment: Wojciech Surówka, Bóg i wieczność, Wydawnictwo Esprit 2020, s. 56-57.

1 2  następna
 



Pełna wersja katolik.pl