logo
Sobota, 07 grudnia 2024 r.
imieniny:
Ambrożego, Marcina, Sobiesława – wyślij kartkę
Szukaj w


Kościół

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł

Wspólna misja - Adrienne von Speyr i Hans Urs von Balthasar
ks. Eligiusz Piotrowski
W czasie pamiętnego pierwszego spotkania Balthasar i Adrienne rozmawiali o „Modlitwie Pańskiej”, a on tłumaczył jej, że zgoda na Bożą wolę oznacza oddanie się Bogu całkowicie do dyspozycji. Wówczas zapaliły się w niej wszystkie światła, jakby naciśnięty został właściwy przełącznik. Tak przyszło wewnętrzne wyzwolenie. Balthasar przygotowywał Speyr do konwersji, co wraz z warunkowym chrztem nastąpiło w dniu Wszystkich Świętych 1940 roku. Pod okiem Balthasara zaczęła uczyć się teologii...
Adwent, doświadczenie nieobecności. Cz. 1: Czas odejścia, czas powrotu
ks. Andrzej Draguła
Adwent to czas przyjścia. A przynajmniej czas oczekiwania na przyjście. O tym mówi Jezusowa przypowieść o panu domu – panu, który ma powrócić o nie wiadomo jakiej porze: „z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem”. Jedno jest pewne: przyjdzie niespodziewanie i przyjdzie nocą, stąd przestroga, by nie zastał nas śpiących. Ale ta przypowieść mówi nie tylko o przyjściu. Najpierw mówi o odejściu. Trzeba odejść, aby wrócić...
Kościół we Francji nie umarł
Monika Białkowska
Dziś zdajemy sobie sprawę, że świadectwo, które dajemy własnym życiem, jest ważne, ale nie jest wystarczające. Jan Paweł II w Redemptoris missio pisał, że wiary nie można narzucać, ale należy ją proponować, i że wiara się wzmacnia, kiedy jest darem dla drugiego.   O żywym Kościele we Francji, o głoszeniu prawdy z zachowaniem szacunku dla ludzi i o tym, że nic się w tej kwestii nie zmieniło od czasów Ewangelii z ks. René-Lucem rozmawia Monika Białkowska
Niekończące się pocieszenie i nadzieja
o. Włodzimierz Zatorski OSB
Po niedawnym Dniu Zadusznym pozostaje w nas refleksja o śmierci i umieraniu. Jest to najważniejsza tajemnica, z jaką przyjdzie się nam spotkać w przyszłości. Właściwie nie ma niczego ważniejszego w naszym życiu, jak wejście w misterium śmierci. Czym ono jest? Co jest po drugiej stronie śmierci?
Królowanie Jezusa. Komentarz Bractwa Słowa Bożego
Mira Majdan
Gdyby królestwo Boże było z tego świata, kościoły nie pomieściłyby tłumów, modlitwa stałaby się codzienną praktyką wszystkich, a nauka Jezusa byłaby powszechnie przyjmowana. Ponieważ tak jednak nie jest i chrześcijaństwo nie przynosi wymiernych ziemskich profitów, a wręcz przeciwnie, traktowane jest obecnie przez wielu jako niegodny inteligentnego człowieka relikt przeszłości, opowiadanie się za Jezusem wymaga niekiedy heroicznej wiary i odwagi.
Recepcja Fiducia supplicans w Kościele. Uwagi na marginesie
Józef Augustyn SJ
Temat błogosławienia par będących w sytuacji nieregularnej, szczególnie zaś homoseksualnych, w Deklaracji doktrynalnej „Fiducia supplicans” opublikowanej przez Dykasterię Nauki Wiary i zatwierdzonej przez papieża Franciszka, w całym Kościele katolickim, tak wśród wiernych, jak też księży i biskupów wzbudził i nadal wzbudza, chociaż minęło już pół roku od ukazania się tego dokumentu (18 XII 2023), wiele niepokoju, podziały i ostre polemiki. Przez wielu jest on postrzegany jako kontrowersyjny.
Taka wspólnota, jaki ksiądz
ks. Artur Stopka
Temat przywództwa w Kościele długo był traktowany jak obce ciało. Ksiądz przywódcą? Na samą myśl niektórzy otrząsają się z obrzydzeniem. Przywódca kojarzy się politycznie, czasami biznesowo, ale raczej nie kojarzy się z duchownymi. Rzadko można usłyszeć o proboszczu – to nasz przywódca. Choćby tylko z dodatkiem „duchowy”. Niezwykle rzadko można usłyszeć, żeby ktoś w kategoriach przywództwa mówił o posłudze biskupa. Jeśli już, to w naszym katolickim środowisku mówimy o liderach wspólnot. Najczęściej w odniesieniu do świeckich, którzy stoją na ich czele. Na kapłana mało kto spogląda jak na lidera. Nawet jeśli nim faktycznie jest.
Pokora i posłuszeństwo św. Siostry Faustyny
Magdalena Jaroszewicz
Św. Siostra Faustyna wielokrotnie wskazywała na pokorę jako niezbędny środek potrzebny nam do zbawienia: „Pokora, pokora i zawsze pokora, bo sami z siebie nic nie możemy. To wszystko jest tylko łaską Bożą” (Dz.55) – pisała w swoim Dzienniczku. Jej spowiednik i kierownik duchowy bł. ks. Michał Sopoćko mówił: „Bez pokory nie możemy się podobać Bogu. Ćwicz się w trzecim stopniu pokory, to jest nie tylko się nie tłumaczyć i uniewinniać, jak nam coś zarzucają, ale cieszyć się z upokorzenia”(Dz.55).
Misja i powołanie rodziny w Kościele
Małgorzata Piętka
Małżonkowie i rodzice chrześcijańscy powinni, idąc własną drogą, przez całe życie podtrzymywać się wzajemnie w łasce z pomocą wiernej miłości, a przyjmowanemu z miłości od Boga potomstwu wpajać chrześcijańskie zasady i ewangeliczne cnoty" (LG, 41) - oto najogólniej wyrażony "mandat misyjny", który otrzymuje od Kościoła dwoje ludzi decydujących się na tworzenie jednego ciała w sakramentalnym związku małżeńskim.
Pieśń ojców
Karolina Kalinowska
Bogurodzica to najstarszy zachowany polskojęzyczny utwór religijny. Jaka była jej historia? Czy wiemy, kiedy powstała i kto był jej autorem? Przez wieki była traktowana jak hymn państwowy. Wiodła polskie orszaki do boju, rycerze Korony śpiewali ją między innymi pod Grunwaldem i Warną. Wybrzmiała także podczas uroczystości koronacyjnych Władysława Warneńczyka w 1434 r., a jej słowa były jedynymi w języku polskim, jakie padły podczas całego kilkugodzinnego obrzędu koronacji, którego ceremoniał wymagał, aby odbywał się po łacinie.
 
1  
2  
3  
4  
5  
...
 
 



Pełna wersja katolik.pl