logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
16 stycznia 2008 – Wadowice, początek 9-środowej nowenny do św. Józefa


Karmelici bosi z sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach serdeczne zapraszają wiernych świeckich, kapłanów i osoby konsekrowane z Wadowic, okolicznych parafii, diecezji, jak i całej Polski, do uczestnictwa w dziwięciotygodniowej nowennie przed marcową uroczystością świętego Józefa. Nowenna rozpoczyna się w środę 16 stycznia 2008 r. i potrwa do 12 marca. W każdą środę o godz. 8.00 i 17.00 będzie celebrowana uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. 

Rozpoczęciu nowenny w środę 16 stycznia o godz. 8.00 przewodniczyć będzie ks. prałat Tadeusz Kasperek – proboszcz parafii św. Piotra Apostoła i dziekan dekanatu Wadowice-Południe, a o godz. 17.00 przewodniczyć będzie o. dr Damian Andrzej Muskus OFM – gwardian bernardynów i kustosz sanktuarium maryjno-pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W następnych dniach modlitwom przewodniczyć będą księża infułaci, prałaci, dziekani, prowincjałowie, proboszczowie i duszpasterze okolicznych parafii wraz z Ludem Bożym. Nowennę zakończy ks. infułat Jakub Gil, proboszcz i kustosz wadowickiej Bazyliki.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej nowennie.

Więcej:

Wielu wiernych świeckich, kapłanów i biskupów wyrażało tutaj w Karmelu Wadowickim swoją wdzięczność Bogu za wstawiennictwo św. Józefa.  Przed tym obrazem modlił się i młody Karol Józef Wojtyła. Sługa Boży Ojciec św. Jana Paweł II w bulli z 16 X 2003 r. napisał: „Wdzięczny przybranemu Ojcu Jezusa Chrystusa za opiekę, (…) ofiaruję w roku srebrnego jubileuszu mojego Pontyfikatu pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu Żywiciela Syna Bożego w wadowickim kościele karmelitańskim”.

Dnia 19 marca 2004 r. odbyła się podniosła uroczystość nałożenia papieskiego Pierścienia Rybaka Jana Pawła II na obraz św. Józefa w naszym kościele, do którego tak często wracał myślami i gestami Jan Paweł II, jak i uroczystość nadania tytułu Sanktuarium św. Józefa przez ks. kard. Franciszka Macharskiego. Wielu było tego świadkami. Chcemy i my wyrazić wdzięczność Panu Bogu za wszelką opiekę za wstawiennictwem św. Józefa, za Sługę Bożego Jana Pawła II, jego Pierścień Rybaka, jego szkaplerz i tyle innych darów, modląc się o jego rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy.  

Kult św. Józefa stał się częścią tradycji w karmelitańskim Zakonie, a św. Józef jest uważany nie tylko za urzędowego Opiekuna Zakonu, ale za Ojca, który nigdy nie zawodzi. Już nasza Matka św. Teresa od Jezusa potwierdza to w swojej autobiografii: „Pragnęłabym wszystkich pociągnąć do pobożnej czci tego chwalebnego Świętego, wiedząc z długoletniego doświadczenia, jak wielkie dobra on jest mocen wyjednać nam u Boga. (...) Proszę tylko dla miłości Boga, każdego, kto by mi nie wierzył, niech spróbuje, a z własnego doświadczenia przekona się, jak dobra i pożyteczna to rzecz polecać się temu chwalebnemu Patriarsze i go czcić. Szczególnie dusze oddane modlitwie wewnętrznej powinny go ustawicznie wzywać z ufnością i miłością. (...) Kto nie znalazł jeszcze mistrza, który by go nauczył modlitwy wewnętrznej, niech sobie tego chwalebnego Świętego weźmie za mistrza i przewodnika, a pod wodzą jego nie zbłądzi”.

Od samego początku swego istnienia klasztor Karmelu na wadowickiej "Górce" stał się ważnym ośrodkiem kultu św. Józefa. Św. Rafał Kalinowski, jadąc na fundację do Wadowic, wziął ze sobą figurkę św. Józefa. Obraz św. Józefa był nieodzownym "towarzyszem" każdej kaplicy w Wadowicach, czy to w domu F. Foltina, czy też w późniejszym kościele karmelitańskim. W roku 1911 erygowano bractwo św. Józefa w Wadowicach, które w roku następnym, dzięki św. Piusowi X, otrzymało tytuł arcybractwa z prawem agregowania wszystkich bractw na terytorium byłego państwa polskiego i w kościołach polskich na Syberii i w Ameryce. Celem bractwa było szerzenie kultu św. Józefa oraz uświęcanie siebie przez naśladowanie jego cnót. Do 1939 roku do bractwa wpisano 4200 osób. Choć bractwo obumarło, po dziś dzień co miesiąc składane są setki próśb drogą tradycyjną oraz internetową (www.swietyjozef.pl).

Najważniejszym przejawem czci do św. Józefa jest wielka nowenna, odprawiana już od 1895 roku. Przez dziewięć kolejnych śród przed marcową uroczystością św. Józefa gromadzą się wierni z Wadowic i okolicy oraz z dalszej części Polski na uroczystej Mszy św. z okolicznościowym kazaniem i nabożeństwem. Od początku ta Msza św. była odprawiana o godzinie 8.00 rano. Przed kilkunastu laty wprowadzono drugą Mszę św. o godzinie 17.00 wieczorem, by umożliwić udział osobom pracującym, dla których św. Józef jest patronem.

                   Szerzej: www.swietyjozef.pl