logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
Wnętrza dolnego kościoła Wszystkich Świętych odrestaurowane. Jest sala teatralna i miejsca spotkań


Podziemia zabytkowego kościoła Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim zostały zrewitalizowane. W czasie II wojny światowej świątynia znajdowała się na terenie getta, a w kościele znalazło schronienie wielu Żydów
– Kościół odegrał ogromną rolę w ratowaniu życia dzieci i dorosłych osób pochodzenia żydowskiego – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji odrestaurowanych wnętrz w piątek 29 maja. – Nie ma w Warszawie godnego upamiętnienia tych ludzi, którzy w najcięższych czasach potrafili się zachować jak trzeba i pracowali w tej parafii – zauważył wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 

Metropolita warszawski przypomniał, że jest to jeden z trzech kościołów, który znajdował się na terenie getta warszawskiego. Na plebanii znalazł tutaj schronienie m.in. znany prof. Ludwik Hirszfeld. Ówczesny proboszcz parafii ks. prał. Marceli Godlewski za ratowanie życia Żydom pośmiertnie został odznaczony przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Trzy lata temu Fundacja Wallenberga, upamiętniająca miejsca związane z ratowaniem Żydów podczas Zagłady, nadała kościołowi Wszystkich Świętych tytuł „House of Life” (Dom Życia).

 

W odnowionych wnętrzach dolnego kościoła, osuszonych z wieloletniej wilgoci, gdzie wcześniej znajdował się magazyn, odtworzono salę teatralną, jest także miejsce do organizowania różnych wystaw, zajęć edukacyjnych i spotkań. – Kondygnacja podziemna, zwana dolnym kościoła, to wnętrza przestrzennie i reprezentacyjne, które w najwyższym miejscu osiągają prawie 5 metrów wysokości – mówi ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.


archwwa.pl