logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w


Facebook
 
„Uświadamiamy sobie, co nas różni ale też wspólne wartości”. Warszawskie obchody XXII Dnia Judaizmu.


Msza święta w intencji pogłębiania więzów miłości między chrześcijanami a Żydami oraz panel dyskusyjny „Żydzi i judaizm w tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej” złożyły się na warszawskie diecezjalne obchody XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce 17 stycznia.
Głównym celebransem Mszy był delegat biskupi ds. dialogu z judaizmem ks. Andrzej Tulej, wraz z nim koncelebrowali o. Marek Nowak OP i rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego ks. Wojciech Bartkowicz. Liturgia w języku łacińskim została odprawiona w kościele seminaryjnym. Schola klerycka poprowadziła śpiewy gregoriańskie, na koniec Mszy zaśpiewano kolędę „Nuż my dziś Krześcijani”.

„Dzień Judaizmu stanowi niejako wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nie tyle służy on dialogowi katolicko-żydowskiemu, ile jest to dzień samorefleksji Kościoła nad swoimi żydowskimi korzeniami. Zawsze staramy się, by także w tym dniu modlić się wspólnie z osobami wyznania mojżeszowego, z nimi się spotykać, rozmawiać” – powiedział na początku liturgii ks. Tulej.

W kazaniu omówił on relacje chrześcijańsko-żydowskie, przywołując nauczanie Soboru Watykańskiego II i św. Jana Pawła II. „Odkrywanie tej więzi duchowej, łączącej chrześcijaństwo z judaizmem, na pewno nie zmierza do zacierania różnic, one są. Nie zmierza do utraty własnej tożsamości, tak jak ruch ekumeniczny nie dąży do zatarcia tożsamości Kościoła. Przeciwnie, ułatwia uświadomienie sobie specyficznych różnic, ale także istotnych, wspólnych wartości” – powiedział kaznodzieja.

We Mszy udział wzięli ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Warszawie, członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także osoby zaangażowane w dialog międzyreligijny i ekumeniczny.

Po Mszy w dolnym kościele odbył się panel dyskusyjny „Żydzi i judaizm w tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej”. Udział w nim wzięli rabin Stas Wojciechowicz, ks. protojerej dr Piotr Kosiński, ks. Michał Jabłoński i ks. Andrzej Tulej. Spotkanie poprowadził Zbigniew Nosowski.

KAI
www.archwwa.pl